کانال تلگرام

چطور و از کجا یادگیری برنامه نویسی را شروع کنیم؟

تاریخ : ۴ آبان ۱۳۹۹
نویسنده : حمید رضا ملکی
دسته بندی ها : برنامه نویسی

توسعه نرم افزار یک گزینه شغلی چالش برانگیز و پرسود است. اقلام سودمند روزانه ما مانند لامپ، تلویزیون، اتومبیل، بانک و غیره همه چیز توسط کدهای هوشمند هدایت می شود. اگر می خواهید برنامه نویسی یاد بگیرید اما نمی دانید از کجا شروع کنید، مقاله درستی را انتخاب کرده اید. من یک راهنمای گام به گام تهیه کرده ام که به شما کمک می کند سفر توسعه نرم افزار خود را شروع کرده و از نگرانی هایی که در این مورد وجود دارد، رها شوید.

WhereWhyProgramming1

چگونه یک زبان برنامه نویسی انتخاب کنیم؟

همانطور که میدانید، امروزه زبانهای برنامه نویسی محبوب بسیاری وجود دارد. پس به راحتی وسوسه می شوید و سعی می کنید همه چیز را یکجا یاد بگیرید. با این حال کار فقط منجر به شکست و ناراحتی شما خواهد شد. من اکیداً توصیه می کنم یک زبان را انتخاب کنید (البته فقط در اولین مرحله، بعداً باید هدف شما کسب دانش به چندین زبان باشد) و سعی کنید به صورت عمیق آن را یاد بگیرید. در اینجا برخی از مواردی وجود دارد که باید قبل از انتخاب زبان در نظر بگیرید:

سطح دشواری:  تجربه قبلی شما با زبان های برنامه نویسی تعیین کننده موفقیت شما است. اگر در برنامه نویسی کاملا تازه کار هستید ، جاوا و سی شارپ نقطه شروع خوبی خواهد بود. اما من جاوا را به شدت برای کسانی که مایلند وقت بیشتری اختصاص دهند و به دنبال گزینه های سودمندتر هستند، توصیه می کنم. این زبان کاربرد گسترده ای دارد، بسیار پردرآمد است و یک جامعه بزرگ توسعه دهنده از آن پشتیبانی میکنند.

در اینجا یک اینفوگرافیک وجود دارد که آسانترین زبانهای برنامه نویسی را برای یادگیری برجسته می کند:
easyProgram
این تصویر به خوبی همه چیز را جمع بندی می کند. جاوا به درستی در میان زبان ها قرار می گیرد. زبان های بسیار دیگری نیز وجود دارد که یادگیری آنها واقعا آسان است، برای مثال یکی از زبان های مطرح امروزی پایتون است.

محبوبیت : پارامتر مهم دیگری که برای یک زبان وجود دارد، میزان محبوبیت آن است، پس باید در زمان انتخاب یک زبان به این نکته توجه کرد. بر اساس شاخص TIOBE در ژوئیه 2020، پنج زبان برتر محبوب عبارتند از:

 • C
 • Java
 • Python
 • ++C
 • #C

همانطور که در بسیاری از مقالات ذکر شده است، زبان جاوا و C همیشه از نظر محبوبیت با یکدیگر رقابت می کنند. لطفاً بخاطر داشته باشید که این فقط یک شاخص است و انتخاب شما نباید فقط براساس محبوبیت یک زبان انجام شود.

زبان جاواسکریپت نیز در بسیاری از رتبه بندی ها پیشتاز است و این تعجب آور نیست. جاوا اسکریپت زبان اصلی برای توسعه بخش جلویی وب سایت هاست، و همچنین اغلب برای نوشتن اسکریپت های کوتاه برای موارد مختلف استفاده می شود. بنابراین تقریباً همه توسعه دهندگان این زبان را حداقل در سطح پایه یاد میگیرند.

در دسترس بودن منابع : اگر قرار باشد برنامه نویسی را خودتان یاد بگیرید، مرتباً به منابع موجود برای رفع شک و تردید مراجعه می کنید. انتخاب زبانی که سالهاست وجود دارد به این معنی است که مطالب آموزشی و مراجع زیادی برای کمک به شما در جهت منحنی یادگیری وجود دارد.

برای یادگیری یک زبان فقط کافی است دوره مناسبی برای آن پیدا کنید. علاوه بر این ، انجمن های آنلاین فعالی وجود دارد که میتوانید درخواست های خود را آنجا قرار دهید و دیگران به آن پاسخ دهند. با توجه به قدمت زبان احتمالا سوال شما توسط فرد دیگری قبلا پرسیده شده است، پس میتوان به راحتی پاسخ را پیدا کرد.

چشم اندازهای بلند مدت: احتمالاً رشد شغلی عامل مهمی در تصمیم گیری شما برای یادگیری برنامه نویسی است. فن آوری های مورد استفاده توسط شرکت های برتر معمولاً یک مرجع مفید است، زیرا مهارت های مورد تقاضا را بدست می آورید.
infoProgramming
این اینفوگرافیک نشان می دهد که بیش از 15 شرکت از 25 شرکت برتر از پایتون ، جاوا ، جاوا اسکریپت و ++C/C استفاده می کنند. در حالی که دهه ها C وجود داشته است و هنوز هم به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، پایتون ، جاوا اسکریپت و جاوا نیز با اندکی تفاوت کمی جوان تر هستند. البته جاوا خیلی سریع محبوبیت پیدا کرد، در حالی که این میزان محبوبیت برای پایتون مدتی طول کشید.

حوزه و دامنه زبان های برنامه نویسی

هرکدام از زبان های برنامه نویسی میتوانند در مواردی مورد استفاده قرار بگیرند، برخی از آنها همه منظوره هستند، برخی برای مثال فقط در وب و در سمت سرور استفاده میشوند، برخی دیگر برای سمت کلاینت در وب کاربرد دارند، از زبان های دیگری برای برنامه نویسی موبایل و دسکتاپ استفاده میشود.

از زبان های مختلف میتوان برای صنایع گوناگون استفاده کرد. بعضی از زبان ها برای نوشتن اسکریپت های کوچک و برخی دیگر برای کاربردهای سنگین سازمانی مناسب ترند. در زیر به برخی از کاربردهای زبان های مختلف اشاره کرده ایم:

 • جاوا، سی شارپ و ++C: برنامه سمت سرور سازمانی سنگین
 • پایتون، جاوا، سی شارپ و R: برنامه نویسی علمی
 • جاوا، پایتون و R: برنامه نویسی برای داده های بزرگ
 • پایتون و R: یادگیری ماشین
 • ++C و #C: بازی های ویدئویی سنگین
 • جاوا، کاتلین و سوئیفت: اپلیکیشن های موبایل از جمله بازی های موبایل
 • C و ++C : برنامه نویسی برای سیستم عامل ها، درایورها
 • جاوا اسکریپت و تایپ اسکریپت: برنامه نویسی سمت کلاینت در وب

اما در ادامه برای شروع برنامه نویسی گام هایی آمده است که باید دنبال کنید:

گام اول : بهترین زبانهای برنامه نویسی را برای یادگیری انتخاب کنید

اکنون که از پارامترهای مهم تصمیم گیری خود مطلع شدید ، وقت آن است که کمی جهش کنید. بر اساس معیارهای ذکر شده در بالا، زبان هایی که به برنامه نویسان مبتدی توصیه میکنم عبارت اند از: جاوا، پایتون و زبان C. هرکدام از این زبان ها را مزایای مربوط به خود هستند ولی در هر حال برای شما ایده آل خواهند بود.

گام دوم: یک برنامه یادگیری ایجاد کنید

یادگیری یک زبان برنامه نویسی باید به عنوان یک سفر و نه یک مقصد دیده شود. در عرض چند هفته نمی توانید به تمام جنبه های یک زبان برنامه نویسی تسلط پیدا کنید. پس در انتظاراتی که از خود دارید، واقع بین باشید.

آنچه را می خواهید در پایان دوره بدست آورید، لیست کرده و به دنبال دوره ای بروید که با هدف، سرعت یادگیری و حالت یادگیری شما مطابقت داشته باشد. زبانهای مختلف رویکردهای یادگیری متفاوتی دارند که شما باید آنها را به طور سیستماتیک دنبال کنید. هدف کلی خود را به اهداف روزانه تقسیم کنید و آن را در برنامه خود بگنجانید.

گام سوم: منابع یادگیری را انتخاب کنید

اکنون که دانستید می خواهید چه کاری انجام دهید ، قدم بعدی تحقیق در مورد منابع یادگیری است. در حال حاضر منابع یادگیری برای زبان های برنامه نویسی بسیار گسترده است و در قالب های مختلف وجود دارد. ممکن است برای یک زبان آموزش ویدئویی فوق العاده وجود داشته باشد و یا مستندات گسترده ای در مورد آن در اینترنت موجود باشد. در این مرحله شما باید این منابع را شناسایی کنید.

گام چهارم: در انجمن های آنلاین با کاربران تعامل داشته باشید

برنامه نویسان از سراسر جهان در پلتفرم های مختلف دور هم جمع می شوند و درباره ایده ها بحث می کنند، مشکلات یکدیگر را حل می کنند و تجربیات خود را به اشتراک می گذارند. این کار شما را از اختراع مجدد چرخ نجات می دهد، زیرا احتمال زیادی وجود دارد که شخص دیگری قبلاً با آن روبرو شده و مشکلی را که شما با آن مواجه هستید را حل کرده باشد.

زبانهای همیشه سبز مانند جاوا، پایتون یا C به لطف تعداد زیادی از کاربران با چندین دهه تجربه، انجمن های فعال دارند. آنها مکان خوبی برای یادگیری از اشتباهات یکدیگر و سرعت بخشیدن به روند یادگیری شما هستند. گیت هاب، Reddit و Stackoverflow از جمله این انجمن ها هستند.

نتیجه گیری

یادگیری زبان برنامه نویسی به زمان، صبر، تلاش و پشتکار نیاز دارد. منابعی که انتخاب می کنید در تعیین کیفیت برنامه ای که در آخر می نویسید بسیار کمک می کند. به لطف انقلاب یادگیری آنلای ، بسیاری از دانشگاه ها و برنامه نویسان معتبر، مطالب خود را به صورت آنلاین در اختیار دیگران قرار میدهند. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که موارد مناسب را پیدا کنید و از پتانسیل بی حد و حصر آنها استفاده کنید.
 

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید