امروزه هر کس قصد راه اندازی یک استارتاپ را داشته باشد، برای انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب دچار مشکل می شود. البته این مسئله بسیار طبیعی است، زیرا بسیاری از این افراد تازه کار بوده و اطلاع دقیقی از مسائل فنی ندارند.

انتخاب یک زبان برنامه نویسی برای شروع کار به نیازهای پروژه، بودجه و پارامترهای دیگری بستگی دارد که باید حتما آنها را لحاظ کنید. در این مقاله قصد داریم در مورد دو زبان جاوا و PHP صحبت کنیم و ببینیم اگر قرار باشد به دنیای بزرگ وب وارد شوید، کدامیک از این دو می‌تواند برای شما مناسب تر باشد.

phpVSjava

اگر بخواهیم در مورد محبوبیت صحبت کنیم باید در نظر داشته باشیم که تقریباً حدود ۸۰ درصد از شرکت‌های فناوری در سراسر جهان برای ساخت وبسایت های خود از زبان PHP استفاده می کنند. بدون شک این زبان یکی از بهترین انتخاب ها برای طراحی و توسعه یک وب سایت است.

با این حال بعد از مقایسه دو زبان جاوا و PHP کاملاً متوجه خواهید شد، که انتخاب از میان این دو دشوار است، زیرا هر دو دارای ویژگی ها و مزایای قابل توجهی هستند و طیف گسترده‌ای از موافقان و مخالفان را دارند.

این مقاله قصد دارد در مورد این دو زبان مقایسه ای را انجام دهد و به کسانی که در انتخاب میان این دو زبان دچار مشکل هستند، کمک کند. ابتدا اجازه دهید در مورد برخی از حقایق ناشناخته درباره زبان PHP صحبت کنیم:

  • کسب و کارهای اینترنتی بزرگی مانند آمازون، فیس‌بوک و ویکی پدیا با استفاده از زبان PHP وب سایت های خود را بنا نهاده اند و همانطور که در بالا گفته شد، حدود ۸۰ درصد از وبسایت‌های موجود در اینترنت همگی با استفاده از زبان PHP نوشته شده اند.
  • اگر از نظر کسب و کار بخواهیم بررسی کنیم، به خصوص زمانی که می‌خواهید یک استارتاپ را راه اندازی کنید، استخدام توسعه دهندگان PHP برای شما با صرفه تر خواهد بود، زیرا آنها در مقایسه با توسعه دهندگان جاوا فراوان تر بوده و از حقوق و دستمزد های پایین تری برخوردارند.
  • فریمورک های قدرتمند و مشهوری مانند سمفونی و لاراول به زبان PHP توسعه پیدا کرده اند و روند توسعه برنامه های وب را برای شما بسیار ساده تر کرده اند.
  • PHP یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در توسعه وب است، زیرا در حال حاضر 224 میلیون وب سایت با استفاده از زبان PHP نوشته شده است.
  • اگر زبان ساده تر، PHP مختص وب ساخته شده است، تمام پلتفرم های کسب و کارهای الکترونیکی مانند Shopify, Opencart ،WooCommerce ،Magento ،Drupal ،Joomla با استفاده از این زبان توسعه پیدا کرده‌اند و بیش از یک سوم از بازار تجارت الکترونیک را تحت سلطه خود دارند.

با صحبت‌های انجام شده شاید احساس کنید که زبان php همان انتخابی بوده است که همیشه به دنبال آن بودید، با این حال اجازه دهید جلوتر برویم و در مورد زبان جاوا هم صحبت کنیم.

مقایسه دو زبان PHP و جاوا، کدام یک برای شما بهتر است؟

توسعه با استفاده از زبان PHP یک انتخاب بسیار ارزان و مقرون به صرفه برای ایجاد وب سایت های مورد نظر شماست. در طرف دیگر جاوا در اصل یک زبان سمت کلاینت بوده که انعطاف‌پذیری قابل توجهی را برای ایجاد برنامه های دسکتاپ و همینطور  استفاده در بخش سمت سرور در اختیار شما قرار می دهد.

مقایسه دو زبان PHP و جاوا، کدام یک دارای امنیت بهتری است؟

جاوا یک زبان برنامه نویسی سمت سرور و کلاینت بوده که کدهای نوشته شده در آن  به بایت کد کامپایل می‌شود، سپس این کدها توسط ماشین مجازی جاوا یا همان JVM اجرا می‌شود. در حالی که زبان PHP یک زبان مفسری بوده و در زمان اجرا تفسیر می شود، بنابراین از نظر ایمنی جاوا می تواند شما را در برابر بسیاری از مشکلات ایمنی حفظ کند.

وقتی صحبت از ایمنی در اپلیکیشن های سازمانی و بزرگ میشود، هیچ شرکتی حاضر نیست که ایمنی خود را با چیز دیگری معاوضه کند، پس در مورد امنیت، برنده واقعی زبان جاوا است.

مقایسه دو زبان PHP و جاوا، کدامیک از نظر کارایی و عملکرد بهتر است؟

PHP فایل ها را تجزیه کرده و جریان هایی را برای هر فراخوانی ایجاد می کند، اما هیچ فرآیند کامپایلری در PHP وجود ندارد. اگرچه زبان جاوا قبلا به عنوان یک زبان کند شناخته می‌شد، اما JVM به سرعت همه چیز را برای شما بهینه سازی میکند. از طرفی زبان جاوا یک زبان کامپایلری است و کدهایی که شما در آن می نویسید به زبان ماشین تبدیل می شود.

به طور خلاصه PHP ابزار اسکریپت نویسی سمت سرور بوده و به طور گسترده برای توسعه پرتال های واکنشگرا استفاده می‌شود، در حالی که جاوا یک زبان برنامه نویسی قدرتمند است که به طور عمده برای ساخت برنامه های دسکتاپ استفاده می شود. در این بخش می توانیم بگوییم که از نظر کارایی و عملکرد تقریباً دو زبان پای تا پای همدیگر جلو می‌آیند.

مقایسه دو زبان php و جاوا، کدامیک در معماری و طراحی بهتر است؟

جاوا زبانی کامپایلری بوده و از زبان PHP سریع تر است، با این حال وقتی در عمل این دو زبان را با هم مقایسه می کنیم، در وب، PHP از جاوا سریعتر است. در کل PHP برای وب طراحی شده است و جز پیشرفته ترین و فراگیرترین زبانهای سمت سرور محسوب می شود. در این بخش می توانیم بگوییم زبان PHP جلوتر از زبان‌ جاوا است و فریمورک های مختلفی برای این زبان طراحی شده است.

مقایسه دو زبان PHP و جاوا، کدام یک برای اپلیکیشن های وب مناسب تر است؟

هر دو زبان PHP و جاوا زبان های قدیمی هستند، اما جاوا ابزارهای رفع اشکال غنی‌تری را پشتیبانی می‌کند و در این زمینه از PHP جلوتر است.

برای کارآفرینان فناوری

شما به عنوان یک کارآفرین به زبانی نیاز خواهید داشت که بتواند با ابزار های ساده و ارزان قیمت به خوبی کار کند. بیایید یک مثال واقعی را در نظر بگیریم، غول فناوری فیس بوک با استفاده از PHP ایجاد شده است و هنوز هم بر این زبان تکیه دارد. در نتیجه انتخاب PHP به عنوان یک زبان قدرتمند و کم هزینه و البته مقیاس پذیر بسیار انتخاب خوبی است.

 خلاصه 

به طور خلاصه انتخاب بین جاوا و PHP کاملاً به نوع پروژه شما بستگی دارد، از جاوا و PHP برای توسعه نرم افزارهای سفارشی استفاده می شود که شامل توسعه برنامه‌های وب است. با این حال تعداد کمی از شرکت‌های تازه کار ترجیح می‌دهند از زبان جاوا به جای PHP استفاده کنند. بهتر است بدانید که فریمورک لاراول از PHP به طور گسترده‌ای برای استارتاپ ها مورد استفاده قرار می گیرد.

PHP برای برنامه های کوچکتر مناسب تر است، از طرف دیگر جاوا برای برنامه‌هایی که از مقیاس بزرگ تری برخوردار هستند می تواند انتخاب بهتری باشد. در صورتی که قصد راه اندازی یک استارتاپ کوچک را دارید بهتر است PHP را به عنوان  انتخابی خود در نظر بگیرید و سریع یادگیری در این زبان را شروع کنید.

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام لرن سورس عضو شوید.