تصویر شخصی که با لپ تاپ خود که در کنار ساحل نشسته است و وظایف شغلی خود را انجام میدهد، نمایانگر روی خوش شغل فریلنسری است که شاید چندان با واقعیت سازگار هم نباشد. البته کار در هر مکان و هر زمانی میتواند بسیار جذاب است و باعث می شود از آزادی بسیار بیشتری برخوردار باشید.

اما حقیقت این است که فریلنسر بودن چندان ساده هم نیست. برخلاف آنچه بیشتر مردم فکر می کنند، نمیتوان گفت فریلنسری از همه نظر عالی است. من فکر می کنم آنچه باعث می شود فریلنسر بودن برای برخی افراد دشوار باشد این است که بعضی از افراد برای فریلنسر بودن ساخته نشده اند. اجازه دهید در ادامه با جزئیات بیشتری در این مورد صحبت کنیم.

freelancing

آیا فریلنسری برای شما مناسب است؟

فریلنسر بلیط داشتن یک زندگی آسان نیست، اگرچه دارای امتیازات فراوانی است، اما همچنین دارای مشکلاتی هم هست. برخی از افراد به خوبی می توانند از پس این کار برآیند، در حالی که برخی دیگر نمیتوانند این کار را انجام دهند. اینکه چقدر کار فریلنسری برای شما سخت است، ممکن است به شخصیت، سبک کار، میزان تحمل و اعتماد به نفس شما بستگی داشته باشد. در زیر به برخی از سخت ترین بخش های کار یک فریلنسر پرداخته شده است:

یا کار بسیاری زیادی دارید و یا از بیکاری رنج میبرید

فریلنسینگ اغلب یک زندگی همراه با افراط و تفریط است. به ندرت میتوان بین این دو تعادل ایجاد کرد. یا در کارهای زیادی که دارید غرق میشوید و وقت انجام کارهای دیگر را نخواهید داشت، یا اینکه از بیکاری همیشه دنبال یافتن پروژه مناسب برای خود هستید، بنابراین نمیتوانید یک وعده غذای خوب را به موقع از یک رستوران بخرید.

امنیت شغلی وجود ندارد

عوامل مختلفی در این امر موثر است، یافتن مشتری سخت است، رقابت شدید است و گاهی اوقات برجسته شدن در چشم مشتریان برای اینکه آنها شما را انتخاب کنند، واقعا دشوار است. عدم اطمینان از آینده ممکن است شما را دچار سردرگمی کند.

شما می ترسید که پروژه ها را رد کنید، اگرچه در حال حاضر تعداد زیادی از آنها را دارید، زیرا در آینده ممکن است پروژه ای برای انجام دادن نداشته باشید. از طرفی نگران اجاره خانه خود خواهید بود زیرا آن را باید سروقت پرداخت کنید. همیشه این نگرانی را در کار فریلنسری خواهید داشت که چیز ناخوشایندی است.

رسیدن به تعادل در کار و زندگی سخت است

وقتی یک فریلنسر باشید، فکر می کنید که بالاخره وقت آزاد بیشتری خواهید داشت، اما در واقع گاهی اوقات پیدا کردن وقت استراحت در میان انبوهی از کارها برایتان دشوار میشود. ممکن است صبح شنبه از یک مشتری احتمالی ایمیلی دریافت کنید که درخواست دیدن نمونه کارهای شما را دارد.

در این صورت باید همه چیز را برای جلب نظر او تنظیم کنید و یا اینکه درحال گذراندن تعطیلات هستید که یکی از مشتریان شما زنگ میزند و میگوید وب سایتش بالا نمی آید، و از شما میخواهد سریع مشکل را برطرف کنید.

از آنجا که ممکن است در خانه کار کنید، مرز بین کار و زندگی تا حدودی مشخص نیست. وقتی یک فریلنسر باشید باید یک حسابدار، کارمند اداری، شبکه کار، برنامه نویس، بازاریاب، فروشنده و مدیر پروژه هم باشید و همه کارها را به تنهایی انجام دهید.

مدیریت خود نیز سخت است

فریلنسرها رئیس و بالاسری ندارند، بنابراین برای انجام به موقع کارها نیاز به کنترل بیشتری بر خود دارد. هرگز نخواهید فهمید که یک تخت خواب در یک بعد از ظهر بارانی چقدر وسوسه انگیز است تا زمانی که مجبور شوید بین آغوش کشیدن یا اتمام کار یکی را انتخاب کنید.

از آنجا که محدودیتی برای دسترسی به وب سایت های مورد علاقه خود ندارید، خیلی راحت میتوانید چندین ساعت خود را در آنها به گردش بپردازید. در برخی روز ها بهروری شما بسیار بالاست، در حالی که برخی روز های دیگر حال هیچ کاری را ندارید. این از واقعیت های کار فریلنسری است.

روابط دشوار با مشتری

اگرچه مشتریانی هستند که کار کردن با آنها رویایی است، اما برخی دیگر مانند کابوس های شبانه شما هستند. فریلنسرها معمولاً با اعتراضات مشتریان سروکار دارند، مشتریانی که هرگز نمی دانند چه می خواهند.

آنها تقاضا دارند کارهایی را برای آنها انجام دهید و هزینه ای از آنها دریافت نکنید. گاهی اوقات به دنبال به تاخیر انداختن پرداختی های شما نیز هستند. پس باید خودتان را برای سر و کله زدن با هرکسی آماده کنید.

تنها می شوید

وقتی به صورت فریلنسری کار میکنید، بسیاری از کارها را به تنهایی انجام میدهد. شما تیمی ندارید که در مواقع نیاز به آن تکیه کنید و این موضوع میتواند برای شما سخت باشد. تنهایی یکی از مشکلات کار فریلنسری است.

مالیات

صبر کنید، یک فریلنسر هم باید مالیات بپردازد؟! بله ، فریلنسرها باید مالیات خود را ثبت کنند. بر خلاف کارمندانی که از امتیاز پرداخت مالیات کمتر بهره می برند، فریلنسرها یا مجبورند این کار را خودشان انجام دهند یا یک حسابدار استخدام می کنند. در هر صورت ، مالیات یک امر ضروری برای فریلنسرها است، البته هیچ کس دوست ندارد این کار را انجام دهد.

چگونه می توان به عنوان یک فریلنسر موفق شد؟

اگرچه هیچ راه میانبری وجود ندارد که بتواند موفقیت شما را تضمین کند، اما چیزهایی وجود دارد که می توانید برای شروع آنها را دنبال کنید و شانس موفقیت خود را افزایش دهید.

یک هدف واقع بینانه تعیین کنید

شما باید بدانید که هدفتان چیست. این اهداف ، اگر برای شما جذاب و کافی باشند، به شما کمک می کنند از موانع دشوار هم عبور کنید. بنابراین مواردی را که می خواهید به عنوان فریلنسر به دست آورید، روی کاغذ بنویسید و همیشه آنها را مرور کنید.

یک استراتژی خوب برنامه ریزی کنید

اگر شما نتوانید برنامه ریزی کنید، حتما شکست میخورید. اگر به طور موثری برنامه ریزی نداشته باشید، با موانعی روبرو خواهید شد که گذشتن از آنها غیر ممکن است.

استراتژی شما باید به سوالات زیر پاسخ دهد:

  • چه خدماتی را ارائه خواهید داد؟
  • هدف نهایی شما چیست؟
  • چقدر میخواهید هزینه کنید؟
  • چگونه در مورد بازاریابی و یا تبلیغات خدمات خود برنامه ریزی می کنید؟
  • چگونه می توانید اعتبار خود را افزایش دهید؟

برای رسیدن به یک استراتژی خوب، باید تحقیق کنید، برای مثال کتاب بخوانید، به پادکست ها گوش دهید، وبلاگ بخوانید ، فیلم های YouTube تماشا کنید و حتی اگر فکر می کنید به آن نیاز دارید حتی یک دوره را بخرید. نکته اصلی این است که بدانید فریلنسرهای موفق چگونه این کار را انجام داده اند. استراتژی آنها چه بوده است؟ چه چیزی برای آنها کار کرده و چه چیزی کار نکرده است؟ سپس این موارد را در استراتژی خود بگنجانید.

تمرکز خود را حفظ کنید

وقتی شروع به کار فریلنسری می کنید، به سادگی با شکست هایی روبه رو میشوید، نباید دلسرد شوید. راهی برای موفقیت در فریلنسری به غیر از ادامه کار وجود ندارد. برای رسیدن به اهداف خود باید انضباط شخصی داشته باشید. وقتی شرایط سخت می شود ، به اهداف خود برگردید و به خود یادآوری کنید که چرا این کار را شروع کرده اید.

همیشه در حال یادگیری باشید

یادگیری مداوم از اهمیت بسیار بالایی برای شما برخوردار است. این کار نه تنها به شما کمک می کند تا یک استراتژی خوب ایجاد کنید، بلکه در صورتی که در مسیر به مشکل خوردید نیز به شما کمک می کند. اگر متوجه شدید که استراتژی بازاریابی شما کار نمی کند، نکات و تکنیک های بیشتری را از فریلنسرهای موفق یاد بگیرید.

یادگیری مهارت های جدید می تواند درآمد شما را افزایش دهد و حتی ممکن است فرصت های جدید و سودآورتری را ارائه دهد. یادگیری مداوم همچنین به شما احساس فروتنی می دهد زیرا می دانید که هنوز همه چیز را نمی دانید.

مهارت های تجاری خود را بسازید

فریلنسینگ یک کسب و کار است و هرچه زودتر آن را بپذیرید ، بهتر است. اداره یک کسب و کار ممکن است طاقت فرسا به نظر برسد، اما می توان آن را آموخت. خبر خوب این است که مهارت های تجاری با گرفتن مدرک دیپلم یا ثبت نام در یک دوره کسب و کار آموخته نمی شوند. با کسب تجربه میتوانید آنها را یاد بگیرید.

با رفتن به سمت فریلنسری، مهارت های شغلی خود را تقویت خواهید کرد، که به نوبه خود به رشد شما سرعت میبخشد. شما خواهید آموخت که چگونه به طور موثری بازاریابی کنید، چگونه پیشنهادهای شگفت انگیزی بنویسید، چگونه با مردم ارتباط برقرار کنید و حتی چگونه با تعلل و استرس کنار بیایید.

سخن پایانی

فریلنسر بودن ممکن است سخت باشد، اما اگر خود را به دانش و نگرش مناسب آن مجهز کنید، موفقیت غیرممکن نیست. اگر از قبل برنامه ریزی کنید و به اندازه کافی تلاش کنید، راهی برای غلبه بر مشکلات پیدا خواهید کرد.

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام لرن سورس عضو شوید.