زمانی که به دنبال یک زبان برنامه نویسی مناسب برای خود می گردید، بهتر است کمی به دور و اطراف خود نگاه کنید و ببینید شرکت‌های بزرگ فناوری در حال حاضر برای برنامه های خود از کدام یک از زبان ها استفاده می کنند. با توجه به اینکه شرکت گوگل یکی از بزرگترین شرکت های نرم‌افزاری محسوب میشود، در این مقاله می خواهیم ببینیم این شرکت از کدام یک از زبان های برنامه نویسی استفاده می کند.

بدون مقدمه می خواهم در مورد زبان هایی صحبت کنم که شرکت گوگل از آنها برای پیشبرد اهداف خود استفاده می کند. گوگل از زبان های تایپ اسکریپت و جاوا اسکریپت برای بخش های جلویی برنامه های خود کمک می گیرد، در حالی که برای بخش سمت سرور زبانهایی مانند ++C، جاوا، پایتون و Node مورد استفاده قرار می گیرد.

googleg1

اما شاید بپرسید منبع استفاده از این زبان ها توسط گوگل کجاست؟ این اطلاعات را از ویکی پدیا به دست آورده ایم. در ادامه اجازه دهید در مورد این زبان ها به طور مختصری صحبت کنیم. 

viki

جاوا اسکریپت و تایپ اسکریپت

اگر مدتی را به طراحی وب سایت گذرانده باشید، حتماً با زبان جاوا اسکریپت آشنا هستید، از این زبان برای پیاده سازی بخش های تعاملی یک وب سایت استفاده می شود. جاوا اسکریپت یک زبان شی گرا و پویاست که اساساً برای بخش جلویی وبسایت ها طراحی شده است، اما در حال حاضر با پیشرفت هایی که به وجود آمده است برای بخش سمت سرور هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

javas

زبان تایپ اسکریپت در واقع زبانی است که توسط مایکروسافت ایجاد شده و نسخه ای به روز تر نسبت به جاوا اسکریپت است و بسیاری از مشکلاتی که قبلاً در جاوا اسکریپت وجود  داشت در این زبان حل شده است. کد های نوشته شده به زبان تایپ اسکریپت در نهایت به زبان جاوا اسکریپت تبدیل خواهند شد. هر دو تای این زبان ها بسیار محبوب  هستند و اگر بخواهید در هر شرکتی به عنوان برنامه نویس کار کنید، احتمالاً باید با این دو آشنا باشید.

C و ++C

زبان C و ++C هر دو شی گرا بوده و با استفاده از آنها می توانید کارهای بسیار بزرگ انجام دهید. در واقع میتوان گفت زبان C مادر بسیاری از زبان هایی است که در حال حاضر ما از آنها استفاده می‌کنیم. البته زبان ++C دارای قابلیت هایی بیشتری نسبت به زبان C بوده و نسخه جدیدتری محسوب می شود. مانند جاوا اسکریپت زبان C یا ++C شرط لازم برای انجام بسیاری از کارهای برنامه نویسی است، بنابراین بهتر است این دو زبان را نیز به عنوان زبان پایه فرا بگیرید.

cc

زبان GO 

زبان برنامه نویسی GO زبان کمتر شناخته شده تری است که معمولاً با نام GOLang شناخته می شود. این زبان توسط خود شرکت گوگل ساخته شده  است. زبان GO به زبان C بسیار شبیه بوده اما باز تفاوت‌های قابل توجهی با آن دارد.

زبان GO دارای قابلیت هایی مانند امنیت حافظه جمع آوری کننده زباله ها به صورت خودکار و غیره است اگرچه این زبان به اندازه زبان سی محبوب نیست اما با توجه به این که گوگل خود خالق این زبان است هنوز یادگیری آن برای شما بسیار ارزشمند است.

gg

زبان جاوا 

جاوا یک زبان شی گرا و همه منظوره است که توسط صدها هزار برنامه نویس مورد استفاده قرار می گیرد. این زبان برای توسعه برنامه های موبایل، برنامه های دسکتاپ، برنامه نویسی برای سیستم های تعبیه شده و حتی مدیریت بسیاری از کارهای پردازش داده مورد استفاده قرار میگیرد. این زبان یکی از اولین زبان هایی بود که من آن را فرا گرفتم و مطمئنم بعد از فراگیری آن می توانید کارهای بزرگ انجام دهید.

javaj

زبان پایتون 

پایتون یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی است که تا کنون از آن استفاده کردم و جای تعجبی ندارد که گوگل از این زبان کمک بگیرد. گوگل مستندات بسیاری را برای یادگیری پایتون فراهم آورده است، زیرا این زبان را به صورت گسترده مورد استفاده قرار می دهد. در زمینه یادگیری ماشین این شرکت روی پایتون سرمایه گذاری کرده است. یادگیری زبان پایتون بسیار ساده تر از دیگر زبان های برنامه نویسی است و پیشنهاد می کنم آن را از دست ندهید.

pythonp

فریمورک Nodejs

اگر چه از نظر فنی نود جی اس یک زبان برنامه نویسی نیست و می توان به عنوان یک فریمورک به آن نگاه کرد، اما قابلیت های فراوانی دارد که می توانید از آن کمک بگیرید. این فریمورک به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا کدهای جاوا اسکریپت خود را خارج از محدوده مرورگر اجرا کنند. در واقع شما می توانید از زبان جاوا اسکریپت به عنوان یک زبان برنامه نویسی استفاده کنید، معرفی این فریمورک تحولی بزرگ در زمینه برنامه نویسی بود زیرا جاوا اسکریپت را به یک زبان قدرتمند تبدیل کرد.

nodenode

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد..

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام لرن سورس عضو شوید.