در دنیایی که نرم افزار و توسعه وب به سرعت در حال رشد است، تقاضا برای برنامه نویسانی که حرفه ای هستند به شدت افزایش پیدا کرده است. البته با رشد صنعت فناوری، تعداد زبان های برنامه نویسی نیز افزایش نشان می‌دهد، اگرچه بیشتر زبان های برنامه نویسی را می توان برای اکثر کارهای مورد نیاز استفاده کرد.

اما هر کدام از آنها عملکرد ویژه‌ای دارند که باعث می شود در حوزه ای بهتر باشند. متاسفانه یادگیری یک زبان برنامه نویسی به زمان زیادی نیاز دارد، بنابراین باید در مورد زبانی که انتخاب می کنید دقت کافی را به خرج دهید. این کار برای شما به عنوان یک برنامه نویس می تواند تصمیم دشواری باشد.

programmingg1

اما لازم نیست در مورد این موضوع نگران باشید، در این مقاله لیستی از زبان های پرکاربرد و رایج در حوزه برنامه نویسی را آماده کرده ایم، بنابراین می توانید بسته به نیاز خود یکی از آنها را انتخاب کنید. گاهی اوقات می توان از یک زبان برای موارد تخصصی در استفاده کرد. 

زبان های پرکاربردی که امروزه بسیار رایج اند

 • HTML و CSS
 • Python
 • Java
 • JavaScript
 • Swift
 • C++
 • C#
 • R
 • Golang(Go)

زبان های html و css

htmlcss

شاید تعجب کنید که ما در تیتر این بخش از دو زبان کمک گرفته‌ایم، دلیل این امر این است که اگرچه زبان های html و css یکسان نیستند اما آنها زبان های مکملی هستند که در صورت استفاده از آنها می توانید بهترین عملکرد را به دست آورید. بنابراین گاهی اوقات این دو زبان را به همراه یکدیگر آموزش می‌دهند.

زبان های html و css معمولاً در حوزه توسعه وب مورد استفاده قرار می گیرند. html محتوا و ساختار یک صفحه را مشخص می کند، در حالی که اعمال جلوه های بصری و رنگ و لعاب مربوط به زبان css می شود. استفاده از این دو زبان در ایجاد صفحات وب بسیار مفید است و البته یادگیری آنها بسیار آسان است.

زبان پایتون

پایتون یکی از پرکاربرد ترین زبان های برنامه نویسی در جهان محسوب می‌شود، البته این موضوع تا حدی مربوط به تنوع پذیری این زبان است. پایتون یک زبان برنامه نویسی چند پارادایمی است به این معنا که برنامه نویسان اجازه دارند برای دستیابی به اهداف خود از رویکردهای مختلف برنامه نویسی مانند رویکرد رویه ای، تابعی و شی گرا کمک بگیرند.

چیزی که واقعاً به محبوبیت زبان‌پایتون افزوده است، خوانایی فوق‌العاده این زبان است. پایتون بر قواعد نوشتاری بسیار ساده ای تاکید دارد که روند کد نویسی را بسیار ساده می کند. این زبان همچنین دارای یک انجمن پشتیبانی بسیار قوی است. بنابراین اگر در هر کجا نیاز به راهنمایی داشتید، کافیست سوال خود را در یکی از این انجمن ها مطرح کرده و پاسخ خود را از برنامه نویسان مربوطه دریافت کنید. 

زبان جاوا 

از برنامه‌های سمت سرور گرفته تا بازی های اندرویدی جاوا زبانی است، که به شما برای تولید این برنامه ها کمک می کند. شعاری که جاوا دارد این است که یکبار کدنویسی کنید و در جاهای مختلف از آن استفاده کنید. اما این شعار به چه معناست؟

در واقع کدهایی که به زبان جاوا می نویسید می‌تواند در  پلتفرم های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد، در نتیجه می‌توانید در وقت خود بیشترین صرفه جویی را داشته باشید. همچنین جاوا توسط یک جامعه قدرتمند و مجموعه‌ای بزرگ از ابزار ها پشتیبانی می شود. اگر می خواهید بیشتر بر روی طراحی و ساختار موردنظر خود تمرکز کنید و از صرف وقت برای مدیریت حافظه و جزئیات دیگر خلاص شوید می توانید از این زبان استفاده کنید.

زبان جاوا اسکریپت

javascriptpp

از نظر محبوبیت شما زبانی محبوب تر از جاوا اسکریپت را نمی توانید پیدا کنید، این زبان هم برای توسعه سمت کلاینت مفید است و هم برای توسعه در سمت سرور مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این جاوا اسکریپت در حال تبدیل شدن به یک زبان اصلی برای توسعه در زمینه اینترنت اشیا است.

به همراه زبان های html و css جاوا اسکریپت یک فناوری اصلی در زمینه توسعه وب نیز محسوب می‌شود. در واقع برای ایجاد تعاملات مناسب میان کاربران و صفحات وب می توانید از جاوا اسکریپت کمک بگیرید. بنابراین اگر توسعه وب سایت در اهداف شما در آینده جایی دارد، بهتر است جاوا اسکریپت را هر چه زودتر فرا بگیرید. 

زبان Swift

swift

اگر می‌خواهید برای پلتفرم مکینتاش برنامه نویسی کنید، زبان سوئیفت یک ضرورت برای شما محسوب می شود. این زبان توسط شرکت اپل و به طور خاص برای استفاده در  macOS ،iOS ،watchOS، و tvOS ساخته شده است.

از آنجایی که شرکت اپل در عرصه تولید دستگاه های موبایل نقشی اساسی دارد، یادگیری این زبان می تواند برای شما بسیار مفید باشد. زبان سوئیفت تقریباً با منابع بی حد و حصر شرکت اپل پشتیبانی می شود، بنابراین وقتی با این زبان کار می کنید به کتابخانه ها و زیر ساخت های بسیاری دسترسی دارید که می‌تواند کدنویسی را برای شما بسیار ساده تر کند. 

زبان ++C

cpp

زبان ++C به عنوان  یک نسخه قدرتمند تر از روی زبان C ساخته شده است و شما می توانید در این زبان از قابلیت شی گرایی و کلاس ها بهره ببرید. این زبان از پارادایم های مختلفی در برنامه نویسی از جمله پارادایم های رویه ای، شی گرا و غیره پشتیبانی می کند. زبان ++C بسیار سریع بوده و یک انتخاب محبوب برای توسعه برنامه ها و بازی های مهیج است.

زبان سی شارپ 

Csharp

سی شارپ یک زبان بسیار قدرتمند و محبوب بوده که از بسیاری جهات شبیه به زبان جاوا است. سی شارپ برای توسعه برنامه ها در سیستم عامل های ویندوز مورد استفاده قرار می گیرد. این زبان بخشی از فریمورک دات نت در ویندوز بوده و یک زبان عمومی انعطاف پذیر و همه منظوره است. مانند ++C از سی شارپ هم در توسعه بازی ها و برنامه های کاربردی استفاده می شود.

زبان R

RLanguage

اگر آمار و علوم داده در آینده شما جایگاه مهمی داشته باشد، حتماً زبان R را باید یاد بگیرید، زبان R به طور گسترده توسط آمار شناسان و استخراج کنندگان داده در ایجاد ابزارهای آماری و  تحلیل داده ها مورد استفاده قرار می گیرد. این زبان دارای طیف وسیعی از ویژگی های داده محور است و به طور کلی برای مواردی مانند تجزیه و تحلیل آماری و مدل سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

زبان Golang

goLnag

زبان گولنگ که بیشتر با نام GO هم شناخته می شود، توسط توسعه دهندگانی در گوگل بر اساس زبان C ساخته شده است، این زبان بسیار تخصصی بوده و می تواند برای شروع برنامه نویسی دشوار باشد.

با این اوصاف کسانی که در برنامه نویسی تجربه دارند و می خواهند مهارتهای خود را افزایش دهند همچنان می‌توانند از این زبان کمک بگیرند. زبان GO بسیار ساده و سرراست است و فقط ۲۵ کلمه کلیدی دارد، پروژه هایی که شامل شبکه های توزیع شده، سرویس های ابری و سایر فناوری‌های پیچیده هستند، می ‌توانند از این زبان استفاده کنند.

سایر زبانهای برنامه نویسی که باید از آنها آگاه باشید

اگر چه زبان هایی که در بالا از آنها نام بردیم زبان های رایج و محبوبی هستند که همه برنامه نویسان از آن استفاده می کنند، اما همه زبان‌هایی نیستند که شما باید از آنها آگاهی داشته باشید. در حقیقت صدها زبان برنامه نویسی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد که همیشه در حال توسعه هستند. به منظور آشنایی با برخی از آنها در اینجا نام آنها را لیست کرده ایم:

 • PHP
 • TypeScript
 • Scala
 • Shell
 • PowerShell
 • Perl
 • Haskell
 • Kotlin
 • Visual Basic .NET
 • SQL
 • Delphi
 • MATLAB
 • Groovy
 • Lua
 • Rust
 • Ruby

سخن پایانی

در پایان باید بدانید که زبانهای برنامه نویسی فقط مجموعه ای از قوانینی هستند که به ما امکان می‌دهند با کامپیوتر ها ارتباط برقرار کنیم، هیچکدام از ما نمی توانیم همه این زبان های برنامه نویسی را یاد بگیریم و بهتر است روی تعدادی از آن ها متمرکز شویم. گاهی اوقات برخی از زبان ها در حوزه هایی قوی تر هستند، بنابراین ابتدا باید هدف خود را شناسایی کرده و بر اساس آن زبان مناسب را انتخاب کنیم.

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام لرن سورس عضو شوید.