نکته خوب در مورد حرفه توسعه دهنده این است که می توانید از هر سنی تا هر سنی دیگر کد بزنید. اما نکته بد این است که شما ممکن است به موقعیت، شناخت یا سطح مطلوبی که همیشه می خواستید نرسید.

در این مقاله به 9 موردی اشاره میکنم که آرزو می کنم همه افراد فنی بدانند، این نکات به شما کمک می کنند قبل از اینکه دیر شود آنها را تشخصی داده و رفع کنید.

1. چسبیدن به یک مجموعه، زبان یا ابزار

همه ما افرادی را می شناسیم که طرفدار مجموعه خاصی است و فکر می کند فقط با استفاده از آنها میتواند مشکل مورد نظر خود را حل کند. این افراد معمولا تعصب خاصی روی زبان یا مجموعه ابزارهای خود دارند و غالباً از دیگر زبان ها یا ابزارها متنفر هستند.

همه ما زبان برنامه نویسی مورد علاقه خود را داریم، اما در هر حوزه ای مجموعه ای از ابزارها مفیدترند و چیزی به عنوان یک راه حل واحد وجود ندارد. اصلا دلیل پیدایش زبانهای جدید این است که توسعه دهندگان در تلاشند تا مشکلات خاص را حل کنند و همزمان با تکامل فن آوری، زبان قدیمی را بهبود بخشند.

هنوز زبانی نداریم که بگوییم از همه نظر عالی است و ما ده ها سال است که زبان های برنامه نویسی را بهبود می بخشیم و هنوز به این کار ادامه میدهیم. هرچه بهتر می شویم به زبان های برنامه نویسی و مجموعه های بهتری احتیاج داریم، بنابراین نباید خودتان را محدود به یک زبان خاص کنید.

2. عدم وجود مهارت های نرم

توسعه دهنده بودن به این معنی نیست که باید فقط مهارت های برنامه نویسی را در خود تقویت کنید. شبکه سازی، معاشرت، ارتباطات و غیره همه مهارت هایی است که شما باید روی آنها سرمایه گذاری کنید. شما باید مهارت های ذکر شده را در خود تقویت کنید در غیر این صورت هیچ کس در تیم شما حضور پیدا نخواهد کرد.

اگر به دنبال پیشرفت شغلی خود هستید، روابط شما با دیگران نقشی اساسی در آن خواهد داشت. هر کس از شخصی که ارتباط خوبی برقرار می کند خوشش می آید و اگر آن فرد اهل فن نیز باشد، آنها رهبران و مربیان بزرگی را تشکیل می دهند.

3. پایبند بودن طولانی به یک کار

اگر از جایی که هستید راضی هستید پس طولانی ماندن در آن کار مشکلی ندارد. بعضی از مشاغل بارها و بارها تازه سازی شده و با صنعت سازگار می شوند اما به طور معمول این موضوع در شرکت های بزرگ فناوری وجود دارد.

اگر بیش از 5 سال در یک شرکت کوچک باشید که با یک مجموعه ابزار خاص با کار خود ادامه میدهد، تغییراتی که در صنعت رخ میدهد را از دست میدهید و نمیتوانید خودتان را بروز کنید. اگر جایی که با آن کار می کنید از زمان عضویت شما پیشرفت چندانی نداشته است و برای انجام یک کار مشابه از همان ابزارهای قدیمی استفاده می کنید، بهتر است آنجا را ترک کنید.

4. تغییر مداوم شغل و پریدن از یک شاخه به شاخه ای دیگر

رزومه ای که نشان میدهد 2 الی 3 بار در سال یا یک بار در سال شغل خود را تغییر داده اید، به همان اندازه ماندن بیش از حد در یک جا میتواند بد باشد. شما یا نمی دانید چه می خواهید یا با تیم هایی که از شما متنفرند ادامه می دهید، بنابراین کار را ترک می کنید!

شما دائماً اخراج می شوید و نمی توانید در هیچ فرهنگی قرار بگیرید. هرچه که هست باید سریع آن را بفهمید و برای یافتن چیزی که واقعاً می خواهید برنامه ریزی کنید. شما باید به اندازه کافی در یک شغل بمانید تا ثابت کنید مهارت مورد نظر را دارید.

5. نداشتن نقشه ای برای مسیر شغلی

اجازه دهید صادقانه صحبت کنیم، برخی از توسعه دهندگان فقط در حال روزمرگی هستند و امیدوارند که با شانس به جایی برسند. این نوع توسعه دهندگان در نهایت به موفقیت قابل توجهی در شغل خود نمیرسند.پس بهتر است، لیستی از مهارت هایی که می خواهید در حرفه خود کسب کنید، اعم از فنی و غیر فنی را مشخص کنید و هر سال آن لیست را بروز رسانی کنید. بیاموزید که چطور نه بگویید و آنچه را که می خواهید دنبال کنید.

6. نادیده گرفتن مبانی اصلی

برخی از توسعه دهندگان بدون هیچ مهارت اصلی شروع به دنبال کردن ترند های محبوب برنامه نویسی میکنند. این افراد معمولا بدون اینکه مبانی اصلی را ابتدا یاد بگیرند به سراغ کتابخانه ها و فریورک های رایج میروند. اما برای پیشرفت در حرفه خود باید مهارت هایی را داشته باشید که بتوانند دوام داشته باشند، نه مواردی که ممکن است طی چند سال تغییر کنند.

به روز ماندن به این معنی نیست که شما باید همه کتابخانه ها و فریمورک ها را یاد بگیرید. توسعه دهندگان باتجربه غالباً اجازه می دهند همه چیز به اندازه کافی در آنها بالغ شود تا بتواند با ثبات بیشتری به راه خود ادامه دهند. اصول برنامه نویسی، موارد ضروری زبان برنامه نویسی و راهکارهای ساخت نرم افزار را بیاموزید. اینها مواردی هستند که در صورت تغییرات ابزارها همچنان بدون تغییر باقی خواهند ماند.

7. گذشتن از موقعیت های شغلی به خاطر اینکه دوست دارید کدنویسی کنید

یک مسیر شغلی مشترک که برخی توسعه دهندگان دنبال می کنند، مدیر شدن است، هدف این است که مهارت های برنامه نویسی خود را ارتقا داده و آن را در سطح بالاتری دنبال کنید. اگر عاشق کد نویسی هستید، احتمالا عاشق ایجاد استراتژی برای ساختن نرم افزار نیز هستید.

اگر شما عاشق طراحی سیستم ها، زیرساخت های معماری و... هستید میتوانید یک شرکت را از نظر فنی مدیریت کنید. اگر به فرصت مدیر شدن نه بگویید، صرفا به خاطر اینکه میخواهید به کدنویسی ادامه دهید، مسیر غلطی را انتخاب کرده اید.

8. شما خودخواه هستید

هیچ وقت نباید مغرور شده و نسبت به دانشی که دارید فخر بفروشید. راهنمایی کردن دیگران به شما کمک میکند، یک توسعه دهنده بهتر باشید و مهارت های نرم افزاری شما را بهبود می بخشد. اگر می خواهید در شغل خود موفق شوید و نمی خواهید دانسته های خود را به دیگران منتقل کنید، به هیچ جایی نخواهید رسید. حداقل هیچ وقت در قلب مردم جا نخواهید داشت.

9. کار با شما سخت است

بهترین توسعه دهندگان آنهایی هستند که قابلیت انعطاف دارند. آنها به اندازه کافی فروتن هستند تا بدانند که آنها هم ممکن است اشتباه کنند. آنها در برابر پیشنهادات گارد نمیگیرند و مایلند برای بهتر شدن امور تغییر کنند. ماموریت شما به عنوان یک توسعه دهنده اثبات این نیست که شما بهتر از همه میدانید. شما چیزی برای اثبات ندارید.

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام لرن سورس عضو شوید.