توسعه دهندگان معمولاً یادگیری برنامه نویسی را در کالج، دانشگاه یا اولین دوره کارورزی خود شروع می کنند. در همین حال، برخی از توسعه دهندگان با آزمایش فن آوری ها و مشاهده آموزش های اینترنتی، چیزی که به خودآموزی معروف است، برنامه نویسی را یاد می گیرند.

برخی از برنامه نویسان پرشور با گذراندن مراحل بالا برنامه نویسی را یاد میگیرند. آنها قبل از اینکه دانشگاه برنامه نویسی را به آنها بیاموزد، برنامه نویسی را شروع می کنند. پس از آن، مهارت های برنامه نویسی خود را در کالج، دانشگاه و اولین دوره کارآموزی خود بهبود می بخشند.

basicprog

توسعه دهندگان معمولاً در دانشگاه های خود نظریه های علوم رایانه را می خوانند. برخی از توسعه دهندگان این مفاهیم را در برنامه های کارآموزی خود مطالعه می کنند. مبانی علوم کامپیوتر از موضوعاتی مانند ساختار داده ها، الگوریتم ها، اصول شبکه، ریاضیات گسسته، هوش مصنوعی، گرافیک رایانه ای، الگوهای طراحی و تعامل انسان و کامپیوتر تشکیل شده است.

همانطور که گفته شد ، همه توسعه دهندگان از طریق دانشگاه برنامه نویسی را یاد نمیگیرند، برخی از آنها بدون بررسی اصول اولیه علوم کامپیوتر مستقیماً به سمت برنامه نویسی می روند. بعضی اوقات ، این نوع توسعه دهندگان در اولین کارهای خود اصول علوم کامپیوتر را یاد می گیرند.

من از 13 سالگی برنامه نویسی را با Visual Basic 6.0 شروع کردم. کالج از 15 سالگی شروع به آموزش برنامه نویسی به من کرد. من صدها نرم افزار رایگان را در زمان تحصیل در کالج قبل از رفتن به دانشگاه ساختم. در آن زمان، من بر روی نظریه های علوم رایانه تسلط نداشتم، فقط می دانستم چگونه کدنویسی کنم.

دانشگاه تئوری های علوم کامپیوتر را به من آموخت. این نظریه ها در کار مهندسی نرم افزار و مشارکت های منبع باز به من کمک زیادی کردند. با توجه به تجربه ای که بدست آورده ام، اگر قبل از برنامه نویسی اصول اولیه علوم کامپیوتر را یاد بگیرید، مزایای زیر را خواهید داشت.

تئوری ها انگیزه شما را برای نوشتن کد های بهینه شده فراهم می کنند

صرف نظر از سخت افزار مدرن، عملکرد هنوز یک عامل حیاتی در توسعه نرم افزار است. در گذشته، تقریباً همه توسعه دهندگان مجبور به نوشتن کدهای فوق العاده بهینه شده بودند، زیرا سخت افزار کامپیوتر محدود بود. به یاد داشته باشید، مردم در گذشته با یک کامپیوتر فقط با 4 کیلوبایت حافظه فیزیکی برنامه های خود را پیش میبردند. اکنون اوضاع به طرز شگفت انگیزی متفاوت است. امروزه فقط برای اجرای یک ویرایشگر مدرن به 16 گیگابایت حافظه فیزیکی نیاز داریم.

با این حال، اگر نزدیک به سخت افزار کار می کنیم یا میلیون ها کاربر نهایی از محصول ما استفاده می کنند، هنوز هم باید کدهای بسیار بهینه شده ای را برای رایانه های مدرن بنویسیم. اگر ما نیاز به نوشتن کد بهینه شده داریم، باید از ساختارهای داده مناسب، الگوریتم های سریع و مدل های حافظه بهینه شده استفاده کنیم. این دانش از نظریه های علوم رایانه مانند ساختار داده ها، تجزیه و تحلیل الگوریتم ها و معماری CPU حاصل می شود.

تئوری ها نقش کدنویس در مقابل برنامه نویس را توضیح می دهند

طبق نظر اکثریت، معنای کلمه کدنویسی به معنای همان کلمه برنامه نویسی است. اما بگذارید یک واقعیت پنهان را توضیح دهم. کدنویسی همان برنامه نویسی نیست، کدنویسان و برنامه نویسان یک کار یکسان را انجام نمیدهند. یک کدنویس می تواند کدها را به زبان برنامه نویسی سطح بالا برای یک کامپایلر یا یک مترجم بنویسد.

برای نوشتن کد نیازی به درک نحوه کارکرد رایانه نیست. از طرف دیگر، یک برنامه نویس نیز کد می نویسد اما بسیاری از مسائل داخلی رایانه را نیز درک میکند. یک برنامه نویس می تواند با به حداقل رساندن خطاها، محصولات نرم افزاری کاملاً کاربردی بسازد.

به عبارت دیگر ، کدنویسی زیرمجموعه ای از برنامه نویسی است. هرکسی می تواند کدنویس شود، فقط باید با نحو زبان برنامه نویسی مورد نظر آشنا باشد. اما ما برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس، باید تئوری های علوم کامپیوتر را یاد بگیریم.

تئوری ها به شما کمک می کنند تخصص خود را پیدا کنید

در صنعت نرم افزار، دو انتخاب وجود دارد: ما می توانیم از همه چیز مقداری یاد بگیریم یا در یک رشته مورد نظر استاد شویم. در واقع توسعه دهندگان همچنین می توانند بر بیش از یک حوزه مسلط شوند. به عنوان مثال، زمینه های مورد علاقه من محاسبات ابری و معماری نرم افزار است.

امروزه، اکثر توسعه دهندگان جوان به دلیل روند فعلی ، کار خود را با مهندسی front-end آغاز می کنند. بعد از چندین سال، اغلب می شنویم که این نوع توسعه دهندگان می گویند که آنها با چیزهایی که دوست دارند کار نمی کنند.

تمام مسیرهای شغلی مدرن بر اساس زیرشاخه های علوم رایانه مانند مهندسی نرم افزار، مهندسی شبکه، رایانش ابری ، محاسبات تلفن همراه ، طراحی سیستم های تعبیه شده ، طراحی پایگاه داده و غیره بنا شده است.

تئوری ها شما را به حل کننده مسائل تبدیل میکنند

توسعه نرم افزار همیشه ساده نیست. توسعه دهندگان اغلب با مشکلاتی روبرو می شوند که نیاز به راه حل های مطمئن و کارآمد دارند. پیروزی یک راه حل مهندسی نرم افزار به توانایی ها و مهارت تیم توسعه نرم افزار بستگی دارد. به عنوان مثال ، یک تیم می تواند یک راه حل ناکارآمد فوری را معرفی کند.

در همین حال، تیم دیگری می تواند با یک راه حل کارآمد، همین مشکل را حل کند. نظریه های علوم کامپیوتر به توسعه دهندگان کمک می کند تا راه حل های کارآمد و هوشمندی ارائه دهند. به عنوان مثال ، در پروژه متن باز Git ، ذخیره کارآمد اشیا commit یک مشکل بود. توسعه دهندگان اولیه Git با هش کردن و ساختار داده درخت این مشکل را به خوبی حل کردند.

در واقع ، هر توسعه دهنده ای می تواند مشکلات ارائه شده توسط شرکت های برتر فناوری را حل کند. اما، اجرای یک راه حل کارآمد و بهینه تنها در صورت امکان استفاده از نظریه های علوم کامپیوتر امکان پذیر است.

چالش های برنامه نویسی رقابتی آنلاین راهی عالی برای آزمایش مهارت حل مسئله است. شرکت های برتر فناوری در مصاحبه های خود از چالش های مشابهی برای شناسایی راه حل های بهتر استفاده می کنند. آنها از داوطلبان نمی خواهند کدی برای مشخصات نرم افزار تهیه شده بنویسند. در عوض ، آنها دانش نظریه علوم کامپیوتر داوطلبان را آزمایش می کنند.

نتیجه گیری

تئوری های علوم کامپیوتر برای ورود به حوزه توسعه نرم افزار لازم نیستند، اما این تئوری ها امتیاز بیشتری به شما می دهند. همین سناریو در مورد زبانهای برنامه نویسی نیز اتفاق می افتد. بدون شک توسعه دهندگان می توانند با هر زبان برنامه نویسی مدرن برنامه نویسی را شروع کنند. پایتون و جاوا اسکریپت آسانترین زبان برای شروع کار هستند. اما اگر با زبان برنامه نویسی C شروع کنید، مزایای بیشتری دریافت خواهید کرد.

گاهی اوقات ، شروع تولید نرم افزار با تئوری های علوم کامپیوتر به آسانی شروع آن کدنویسی نیست. اما، بدون تئوری های علوم کامپیوتر ، شما فقط یک کدنویس خواهید شد، نه یک برنامه نویس. با این حال ، این به شما بستگی دارد که یک کدنویس یا برنامه نویس شوید. برنامه نویسی در مورد حل مشکلات مهندسی با کدنویسی با درک بسیاری از مسائل است. بنابراین، با نظریه ها شروع کنید و یک برنامه نویس بهتر شوید.

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام لرن سورس عضو شوید.