تقاضا برای دانشمندان کامپیوتر و توسعه دهندگان نرم افزار همچنان در حال افزایش است. افراد جدیدی در حال ورود به این عرصه هستند و از توسعه دهندگان در سراسر جهان خواسته می شود که مهارت های خود را تقویت کنند.

مشاغلی که در علوم کامپیوتر وجود دارند نیاز به درک کاملی از زبانهای برتر برنامه نویسی دارند. بنابراین ، اگر می خواهید در حرفه خود قوی ظاهر شوید، یا حتی فقط چیزی یاد بگیرید، یک زبان برنامه نویسی جدید مکان خوبی برای شروع است.

prog2021

هنگام انتخاب زبان برای یادگیری، عوامل مختلفی مانند سطح دشواری، متوسط حقوق برای آن زبان و نحوه استفاده از آن در صنعت باید در نظر گرفته شود. با در نظر گرفتن این عوامل، ما برترین روندهای فناوری و پیش بینی های سال 2021 را بررسی کرده ایم تا مشخص کنیم کدام زبان برنامه نویسی برای یادگیری در سال 2021 بهترین است.

در این مقاله ، موارد زیر را بررسی خواهیم کرد:

 1. پایتون
 2. جاوا
 3. کاتلین
 4. سوئیفت
 5. C و ++C
 6. جاوا اسکریپت

1. زبان برنامه نویسی پایتون

پایتون زبانی است که هر برنامه نویسی باید بتواند از آن استفاده کند. نحو و قواعد نوشتاری پایتون نه تنها کاملا بصری است، بلکه به راحتی قابل یادگیری است، این زبان در سال 2021 در حوزه های یادگیری ماشین و هوش مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد. پایتون به دلیل داشتن کتابخانه های محبوب یادگیری ماشین مانند Pandas و Scikit-learn، زبان ترجیحی برای یادگیری ماشین و علوم داده است.

هر کسی که علاقه مند به کار در علم داده است، باید Python را بشناسد. در سطح جهانی پیش بینی می شود که مشاغل یادگیری ماشین تا سال 2024 با نرخ رشد سالانه 40٪ طی یک دوره شش ساله، 31 میلیارد دلار ارزش داشته باشند. حوزه استفاده از زبان پایتون نیز بسیار وسیع است.

این زبان برای همه موارد از توسعه سمت سرور، برنامه های تلفن همراه ، توسعه نرم افزار، علم داده و حتی نوشتن اسکریپت های سیستم استفاده می شود. پایتون همچنین برای توسعه وب هم استفاده می شود، که همچنین انتظار می رود این حوزه در سال 2021 افزایش قابل توجهی داشته باشد.

 • میزان سختی : آسان
 • موارد استفاده : یادگیری ماشین، علوم داده، توسعه وب، اینترنت اشیا
 • مزایا: انعطاف پذیر، نحو آسان و خوانا


2. زبان برنامه نویسی جاوا

جاوا یک زبان برنامه نویسی بسیار محبوب است که مدت هاست وجود دارد. این زبان همچنان یکی از پر تقاضا ترین و پر کاربردترین زبانهاست. جاوا معمولاً در توسعه وب، توسعه اپلیکیشن و داده های بزرگ کاربرد دارد، اما تقریباً در همه موارد (به خصوص سیستم های توزیع شده) می توان از آن استفاده کرد.

جاوا برای برنامه های وب و میکرو سرویس های سطح سازمانی که در سال آینده در حال افزایش است ضروری است. در سال 2021، جاوا همچنان بر بخش بانکی و بازار IT هند تسلط خواهد داشت. جاوا برای توسعه اندروید ضروری است، زیرا تخصیص حافظه قوی و عملکرد بالا را ارائه می دهد.

همچنین از این زبان در قسمتهای سمت سرور برای سایتهایی مانند Google ، Twitter ، Amazon و YouTube استفاده میشود. تقریباً هر سازمان بزرگی انتظار داشتن مهارت های جاوا را دارد، خصوصاً برای توسعه در زمینه برنامه های موبایل.

 • میزان سختی : متوسط
 • موارد استفاده : داده های بزرگ، اپلیکیشن های وب، اندروید، سیستم های توزیع شده
 • مزایا: بالغ بودن زبان ، مفید برای هر کاری ، ساختار OOP

3. زبان کاتلین

Kotlin یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است که کاملاً با جاوا سازگار است و از برنامه نویسی تابعی پشتیبانی می کند. از کاتلین معمولاً برای توسعه برنامه های اندروید، برنامه های وب، برنامه های دسک تاپ و برنامه های سمت سرور استفاده می شود.

این زبان ایده آل برای هر کسی است که به زمینه های فوق علاقه مند باشد. Kotlin به عنوان نسخه ای کاربر پسند از جاوا طراحی شده است و اکنون اکثر برنامه های گوگل از کاتلین استفاده می کنند. شرکت های دیگری که از Kotlin در سال 2020 استفاده می کنند Pinterest و PostMates بودند. از آنجا که اندروید پر فروش ترین سیستم عامل موبایل است، کاتلین زبانی قدرتمند برای یادگیری در سال 2021 است.

 • میزان سختی : متوسط
 • موارد استفاده : برنامه های تلفن همراه، برنامه های دسک تاپ، اندروید
 • مزایا: آسان تر از جاوا ، سازگاری با جاوا

4. زبان سوئیفت

Swift توسط اپل برای ایجاد برنامه های iOS توسعه داده شده است. این زبان همچنان یکی از پرطرفدارترین زبان های سال 2021 است، زیرا محبوبیت برنامه های iOS در سراسر جهان رو به افزایش است.

Swift نیز به راحتی قابل یادگیری است و تقریباً از همه چیز در Objective-C پشتیبانی می کند، بنابراین یک زبان ایده آل برای توسعه دهندگان تلفن همراه است. این زبان در IBM Swift Sandbox ، IBM Bluemix و محبوب ترین برنامه های iOS مانند WordPress ، SoundCloud و Mozilla Firefox استفاده می شود.

 • میزان سختی : آسان
 • موارد استفاده : برنامه های تلفن همراه، برنامه های IOS
 • مزایا: یادگیری آسان ،قواعد نوشتاری واضح، سریع

5. زبان های برنامه نویسی C و ++C

C یکی از قدیمی ترین و سریع ترین زبان های برنامه نویسی است و پایه و اساس محبوب ترین زبان ها مانند C# ،Java و JavaScript را تشکیل می دهد. ++C اساساً فقط نسخه ای پیشرفته از C است. هر دو زبان برای هر حرفه ای در علوم کامپیوتر و برنامه نویسی ضروری هستند.

توسعه دهندگان C و ++C می توانند برای اکثر سیستم عامل ها از این زبان ها استفاده کنند، کارایی این دو زبان بالاست، بنابراین برای ساخت برنامه هایی که در آنها عملکرد ضروری است، از جمله توسعه هسته، برنامه های مشتری/سرور و محصولات بزرگ تجاری (Adobe و Firefox) استفاده می شود. C و ++C همچنین در زمینه های توسعه بازی، گرافیک رایانه ای و واقعیت مجازی نقش مهمی ایفا می کنند. تقریباً همه شرکت های بزرگ به دنبال مهارت های C و ++C هستند.

 • میزان سختی : متوسط تا سخت
 • موارد استفاده : اپلیکیشن های سازمانی، واقعیت مجازی، بازی های ویدئویی
 • مزایا: قدرتمند و ارائه کنترل بالاتر

6. زبان جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت یکی از پرکاربردترین زبانها خصوصاً برای توسعه وب است. در حقیقت، این زبان به عنوان زبان برنامه نویسی استاندارد اینترنت در نظر گرفته شده است. جاوا اسکریپت تقریباً همه مواردی را که در اینترنت می بینید پایه ریزی می کند. بنابراین برای توسعه وب در سال 2021 بهترین زبان همین زبان جاوا اسکریپت است.

جاوا اسکریپت می تواند در بخش جلویی یا پشتی برای افزودن قابلیتهای پویا به وب سایتها استفاده شود. همچنین پایه و اساس بسیاری از کتابخانه ها و چارچوب های وب مانند React ، Vue و Node است.اگر می خواهید در هر شرکتی که در زمینه طراحی وب کار میکند، استخدام شوید، باید JavaScript را بدانید.

 • میزان سختی : آسان
 • موارد استفاده : توسعه وب، استفاده در فریمورک های معروف
 • مزایا: یادگیری آسان، ضروری برای توسعه وب
برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام لرن سورس عضو شوید.