در میان زبان های برنامه نویسی، ممکن است کمتر نامی وجود داشته باشد که به عنوان Ruby شناخته شده باشد. رابی که در ابتدا در دهه 1990 تولید و منتشر شد، یکی از چندین زبانی است که مسئولیت تأمین قدرت اینترنت مدرن را به عهده دارد.

Ruby همراه با چارچوب محبوب خود یعنی Ruby on Rails ، مدتهاست که یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین زبان های توسعه در سراسر جهان به شما میرود. در حالی که زبانهای دیگری مانند Python و Go به همان اندازه برای توسعه برنامه ها استفاده میشوند، بسیاری از توسعه دهندگان تازه کار همچنان به یادگیری Ruby ادامه می دهند و هر ساله نرم افزارها و برنامه های قدرتمندی می سازند.

Ruby

به همین ترتیب ، جامعه جهانی قابل توجه توسعه دهندگان Ruby همچنان منابع و پشتیبانی خود را برای کمک به برنامه نویسی موثر در موارد مختلف ارائه می دهد. بنابراین، رابی چیست و چرا باید برای یادگیری آن در کلاس های برنامه نویسی شرکت کنید؟ مزایا و کاربردهای Ruby چیست و با یادگیری آن می توانید چه نوع پروژه هایی را بسازید؟ این مقاله به زبان Ruby و همچنین برخی از رایج ترین کاربردهای این زبان در توسعه مدرن وب می پردازد.

زبان رابی از کجا آمده است؟

Ruby به سادگی یک زبان اسکریپت نویسی است که از ابتدا برای استفاده در توسعه وب در بخش frot-end و back-end و همچنین برنامه های مشابه طراحی شده است. مشخص است که رابی یک زبان قوی، دارای انواع پویا و شی گرا است.

قواعد نوشتاری Ruby حتی برای توسعه دهندگان تازه کار نیز مفید است، این زبان بسیار سطح بالا و خوانا بوده و درک آن بسیار ساده است، به گونه ای که بسیاری از توسعه دهندگان ادعا می کنند که به اندازه ای که به زبان انگلیسی مسلط باشید، میتوانید این زبان را نیز دنبال کنید. زبان رابی در ابتدا توسط یک برنامه نویس ژاپنی در اوایل دهه 1990 ساخته شد.

ماتسوموتو سازنده این زبان اظهار داشت که رابی در ابتدا به گونه ای طراحی شده است که هم سرگرم کننده و هم مولد باشد. او این زبان را با نگاهی به شکایات رایج توسعه دهندگان در آن زمان ایجاد کرد و درصدد رفع آنها به لحاظ ساختاری در زبان بود. Ruby یک زبان اسکریپتی است، به این معنی که یک زبان مفسری است تا یک زبان کامپایلری.

رابی چگونه با سایر زبان های برنامه نویسی مقایسه می شود؟

Ruby بیشتر شبیه زبانهای مشابه با اهداف عمومی مانند پایتون یا C و ++C است. در مورد پایتون، رابی با ارائه انواع روش های معتبر برای حل مسئله با این زبان متفاوت است، در حالی که پایتون به طور عمده برای هر مسئله برنامه نویسی معمول "یک راه حل واحد و بدون چون و چرا" دارد.

علاوه بر این ، در حالی که هر دو زبان پایتون و رابی به شدت شی گرا هستند (در هر دو زبان، همه چیز به عنوان یک شی در نظر گرفته می شود)، رشته ها در رابی قابل تغییر هستند اما در پایتون نه. رابی همچنین شامل فقط یک نوع لیست خاص است که باز هم با موضوع سادگی و سهولت درک در این زبان مرتبط است.

در همین حال، هنگامی که رابی با C و ++C مقایسه می شود، Ruby با ساده سازی و حذف بسیاری از موارد روند برنامه نویسی را آسان تر می کند. اگرچه این ویژگی می تواند یافتن اشکالات عمیق را در Ruby دشوارتر کند، اما همچنین نوشتن کدها برای رسیدن به هدف مورد نظرتان را آسان تر میکند.

رابی چه مزایایی را ارائه می دهد؟

در رابطه با فریمورک رابی یعنی Rails ، این فریمورک بر اساس سه اصل اساسی طراحی و ساخته شده است که به حفظ سادگی در هنگام ساخت سیستم های پیچیده کمک می کند (و بنابراین کار را برای توسعه دهندگان راحت تر می کند)

معماری Model-View-Controller  یا (MVC)

در معماری MVC ، یک برنامه وب شامل سه لایه بهم پیوسته است. این روش کدهایی را در خود جای داده است که با داده های برنامه کار می کنند. این معماری همچنین منطق کسب و کار برنامه و کلیه قواعد لازم برای دستکاری داده ها را متمرکز می کند.

در MVC ویوها فایل های HTML ایی هستند که داخل آنها از کدهای رابی استفاده شده است، که نحوه ارتباط کاربران با برنامه و نحوه ارائه داده ها توسط کاربران را از طریق فرمت هایی مانند HTML ، PDF ، XML و RSS و غیره تعیین می کند.

کنترلر همچنین با مدل ها و ویو ها ارتباط برقرار می کند. کنترلر یک درخواست از مرورگر دریافت می کند، با مدل ها کار می کند تا درخواست را پردازش کند و سپس نتیجه را به ویو منتقل میکند تا اطمینان حاصل کند که نتیجه به درستی به کاربر نشان داده می شود.

نرم افزارهای وب و برنامه های ساخته شده با Ruby on Rails به طور مناسبی تنظیم شده اند و دارای تقسیمات اساسی بین لایه ها هستند. استفاده از الگوی معماری MVC قابلیت نگهداری برنامه ها را بهبود می بخشد و جداسازی و آزمایش را تسهیل می کند، بنابراین مواردی را برای برنامه نویسان ساده می کند که به اطمینان از عملکرد کارآمد و صحیح برنامه ها کمک میکند.

قواعد مسلط بر پیکربندی

این اصل تضمین می کند که توسعه دهندگان در وقت و تلاش خود صرفه جویی می کنند. از آنجا که چارچوب Rails فرضیه هایی را در مورد اینکه یک توسعه دهنده می خواهد چه کاری انجام دهد و چطور می خواهد انجام دهد ارائه میدهد، لازم نیست که توسعه دهندگان جزئیات مربوط به فایل های پیکربندی را به خاطر بسپارند.

با توجه به این ویژگی، توسعه دهندگان Ruby برای رسیدن به نتیجه کار خود کدهای کمتری مینویسند. هر برنامه نویس با تجربه ای به شما خواهد گفت که ایجاد کد کمتر برای ساخت یک نرم افزار می تواند در هزینه و وقت شما نیز صرفه جویی کند.

قاعده DRY یا Don’t Repeat Yourself

DRY بر کاهش اطلاعات تکراری درون یک سیستم خاص تأکید دارد که به برنامه نویسان اجازه می دهد راحت تر تغییرات را انجام دهند و خطاهای خود را در طول چرخه توسعه به حداقل برسانند. این قاعده کارها را برای برنامه نویسان ساده تر، راحت تر و سرگرم کننده تر می کند.

مزایای اضافی زبان رابی

علاوه بر اصول ساختاری زبان، چند مزیت دیگر نیز وجود دارد که رابی به توسعه دهندگانی که از این زبان استفاده میکنند، ارائه میدهد:

نگهداری و بروزرسانی بهتر کدها

رابی به دلیل پایدار و قابل پیش بینی بودن اعتبار زیادی کسب کرده است(برخلاف برخی از رقبا). از آنجا که تغییر کد موجود و افزودن ویژگی های جدید به یک برنامه نوشته شده به زبان Ruby آسان است، شرکت های نوپا و برنامه ساز آن را دوست دارند، زیرا به راحتی و با کمترین هزینه میتوانند تغییرات خود را اعمال کنند.

هزینه های کمتر

برخلاف سایر زبانها که به هزینه های صدور مجوز نیاز دارند، استفاده از Ruby برای افراد یا شرکت ها آزاد است. این زبان با بسیاری از وب سرورها و پایگاه های داده رایگان و همچنین لینوکس متن باز بسیار عالی کار می کند. به همین ترتیب، کتابخانه های موجود بسیاری (به لطف توسعه دهندگان Ruby) وجود دارد که استفاده از آنها نیز رایگان است.

زبان رابی معمولاً برای چه مواری استفاده می شود؟

تا کنون رایج ترین مورد استفاده برای زبان Ruby ساخت وب سایت (و اتصال آنها به برنامه های تلفن همراه مرتبط) است. با این حال ، از آنجا که رابی یک زبان عمومی و همه منظوره مشابه پایتون است، می توان از آن برای تولید برنامه های مختلفی که توانایی تجزیه و تحلیل داده ها و اثبات مفاهیم را دارند استفاده کرد. برخی از صنایعی که معمولاً از رابی استفاده می کنند در زیر آمده است:

  • سایت های تجارت الکترونیک
  • سایت های محتوایی
  • اپلیکیشن های شبکه های اجتماعی
  • راه حل های پایگاه داده
     
برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام لرن سورس عضو شوید.