برای برنامه ها و نرم افزارهای مدرن وب، ارائه گزینه های تلفن همراه تمیز و کاربردی به مشتریان و کاربران تقریباً یک نیاز جهانی است. با توجه به اینکه بسیاری از افراد در مورد خرید، امور مالی و سایر عناصر زندگی خود به تلفن های هوشمند روی آورده اند، شرکت های تازه تاسیس و توسعه دهندگان وب همیشه باید در هنگام طراحی سایت، به فکر طراحی برای گوشی های هوشمند نیز باشند.

responsive

برای سالها، توسعه برای موبایل تقریباً یک تخصص کاملاً متفاوت از برنامه های مبتنی بر رایانه بود، زیرا سیستم عامل های هر رسانه از لحاظ ساختاری بسیار متفاوت بودند. با این وجود، طی دهه گذشته، نوآوری در زبان های برنامه نویسی معروفی مانند پایتون و جاوااسکریپت باعث شده است که بتوان برنامه هایی طراحی کرد که در هر پلتفرمی به خوبی نمایش داده شود.

این انقلاب در توسعه وب به ظهور طراحی واکنش گرای وب منجر شده است. با توجه به ایجاد برنامه هایی که به کاربران اجازه میدهند به راحتی در هر پلتفرمی با آنها کار شود، طراحی واکنش گرای وب به سرعت در حال تبدیل شدن به یک استاندارد در بین جوامع توسعه دهنده است.

بنابراین چگونه می توانید در طراحی واکنش گرای وب مهارت پیدا کنید؟ چه چیزی باید بدانید و یاد بگیرید که از این اصل برای ساخت ایده برنامه جدید خود استفاده کنید؟ بیایید همه مواردی را که باید در مورد طراحی واکنش گرای وب برای ایجاد برنامه ها و نرم افزارهای مدرن نیاز داریم را بررسی کنیم.

استفاده از طراحی واکنش گرای وب چه نتیجه ای دارد؟

در اصل، طراحی واکنش گرای وب رویکردی است که نشان می دهد طراحی و توسعه باید مطابق با رفتار و محیط کاربری خاص باشد(براساس اندازه صفحه و پلت فرم). این روش شامل طراحی و توسعه نرم افزاری است که ترکیبی از شبکه ها و طرح های انعطاف پذیر، تصاویر و استفاده هوشمندانه از ویژگی های CSS را شامل می شود.

به عنوان مثال، وقتی هر کاربری هنگام استفاده از یک برنامه خاص از لپ تاپ خود به iPad تغییر می کند، وب سایت باید به طور خودکار تغییر کند تا از نظر وضوح و اندازه تصویر متناسب باشد. این کار همچنین شامل اعمال تنظیمات متفاوتی در دستگاه های کاربر است.

به عبارت دیگر ، طراحی واکنش گرای وب مستلزم آن است که یک وب سایت شامل فناوری واکنش گرایی خودکار به تنظیمات کاربر باشد. فایده این کار این است که نیازی به مرحله طراحی و توسعه متفاوت نیست، زیرا نسخه های جدید محصولات مختلف فن آوری هر روز به بازار عرضه می شوند (مثلاً آیفون ها یا تبلت های جدید یا دستگاه های اندرویدی).

شبیه به معماری واکنش گرا هنگام طراحی ساختمانها یا فضاهای عمومی، طراحی واکنش گرای وب نیز بر استفاده از اصولی متمرکز است که به محصول نهایی شما اجازه می دهد به طور خودکار تنظیم شود. این کار نیاز به مجموعه ای به ظاهر بی پایان از راه حل های سفارشی برای هر دسته جدید از کاربران را برطرف می کند.

تنظیم رزولوشن صفحه

در هر دستگاه جدیدی از اپل گرفته تا اندروید، وضوح، تعاریف و جهت گیری های صفحه نمایش متفاوت است. دستگاه های جدید به طور مداوم توسط تولید کننده های اصلی فن آوری در حال استفاده هستند.

به عنوان مثال ، برخی از نمایشگرهای دستگاه در حالت افقی قرار دارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به صورت عمودی یا حتی یک مربع کامل باشند. بعلاوه ، اکثر دستگاههای مدرن توانایی جابجایی بین وضعیت افقی و عمودی را دارند و به طرحی نیاز دارند که برای هر حالت راه حل ارائه دهد.

جدا از طراحی برای تغییر نمایش صفحه، توسعه دهندگان همچنین باید صدها اندازه مختلف صفحه را در نظر بگیرند. اگرچه این موارد را می توان معمولاً به دسته های خاصی تقسیم کرد تا میزان برنامه نویسی مورد نیاز را کاهش دهد، اما راهی برای آماده شدن برای تغییرات بعدی در اندازه صفحه وجود ندارد (که اغلب براساس تغییر تنظیمات مشتری است).

علاوه بر این ، بسیاری از کاربران مرورگرهای خود را به اندازه حداکثری بزرگ نمیکنند که خود باعث میشود وب سایت شما در اندازه های مختلف برای آنها نمایش داده شود. طراحی واکنش گرای وب به شما امکان می دهد کارها را انعطاف پذیرتر کنید. تصاویر می توانند به طور خودکار تنظیم شوند، و گزینه هایی برای طراحی وجود دارد که اطمینان حاصل می کند که چیدمان هرگز دچار مشکل نمی شوند.

ساختار طرح بندی سفارشی

یکی دیگر از مزایای استفاده از طراحی واکنش گرای وب، توانایی شخصی سازی ساختار چیدمان، برای مسائل پیش بینی شده یا تغییرات در دستگاه هاست. به عنوان مثال، در مورد تغییرات شدید اندازه، توسعه دهندگان ممکن است تصمیم بگیرند که طرح را به طور کلی تغییر دهند.

در گذشته این مسئله دردسرساز بود ، اما با استفاده از طراحی واکنش گرا، بیشتر سبک ها می توانند ثابت بمانند. در همین حال، سبک های خاص می توانند سبک های سفارشی را به ارث ببرند.

روشهای نمایش و پنهان کردن مطالب

تکنیک دیگری که توسعه دهندگان از آن استفاده می کنند ، تکنیک هایی برای کاهش متناسب عناصر برنامه یا نرم افزارهای مختلف و تنظیم مجدد عناصر در صورت لزوم است، که اگر کسی به دستگاهی با صفحه نمایش کوچکتر تغییر اندازه دهد، همه چیز را متناسب می کند.

با این حال، کوچک کردن هر یک از عناصر یک نمایشگر بزرگ به یک نمایشگر کوچکتر واقعاً امکان پذیر نیست (یا حداقل حداقل آسان است). درعوض ، طراحان از بهترین روشهای ساده برای محیطهای تلفن همراه استفاده می کنند: ناوبری ساده ، محتوای بیشتر متمرکز، یا تغییر محتوا به لیست یا ردیف به جای چندین ستون.
 

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام لرن سورس عضو شوید.