برنامه نویسان همیشه تلاش می کنند فعالیتهای روزانه خود را در رابطه با برنامه نویسی به سرعت انجام دهند زیرا می توانند در وقت خود برای سایر فعالیتهای برنامه نویسی یا کارهایی که دوست دارند، به عنوان سرگرمی انجام دهند، صرفه جویی کنند. با این حال ، برنامه نویسی همیشه یک فعالیت ساده نیست و ما باید برخی مشکلات طولانی مدت را در طول زندگی روزمره خود حل کنیم.

productivity1

اگرچه ما در حال حل یک مشکل برنامه نویسی وقت گیر هستیم، اما عمدتا کارهایی را که قبلاً تمرین کرده بودیم انجام می دهیم. به عنوان مثال، ما اغلب کدهای خود را به یک زبان برنامه نویسی یا فریمورک شناخته شده می نویسیم سپس منتظر می مانیم تا یک فرایند خاص تکمیل شود و ...

نکات بهره وری معمولاً به ما کمک می کند تا با استفاده از برخی میانبرها، این فعالیت های رایج را سریعتر انجام دهیم. به عنوان مثال ، اگر برای بارگذاری وب سایت روی اینترنت نیاز به وارد کردن چندین دستور دارید، می توانید یک اسکریپت Bash با آن دستورات ایجاد کنید. پس از آن می توانید از اسکریپت Bash استفاده کنید تا بدون وارد کردن دستورات تکراری، کار مربوط به بارگزاری را انجام دهید. سپس، می توانید یک Git hook ایجاد کنید تا اسکریپت استقرار خود را به طور خودکار اجرا کند.

به همین ترتیب ، نکات رایج بهره وری برنامه نویسی معمولاً به ما می گوید که سعی کنیم همه چیز را خودکار کنیم، میانبرهای IDE را بیاموزیم، مهارت های جدید را بیاموزیم و از چیزهایی که وقت ما را از بین میبرد، پرهیز کنیم.

این نکات به عنوان نکات واضح بهره وری شناخته می شوند زیرا همه می دانند که این حقایق بر بهره وری تأثیر می گذارد. از سوی دیگر، برخی نکات بهره وری به طور غیر مستقیم بر بهره وری شما تأثیر می گذارد. در این مثاله، من نکات مهم بهره وری غیرمستقیم را که سرعت برنامه نویسی شما را افزایش می دهد به شما نشان میدهم.

یک سیستم عامل بهتر برای توسعه دهندگان انتخاب کنید

اگرچه برنامه نویسان زمان بیشتری را با ویرایشگر کد مورد علاقه خود می گذرانند، اما اغلب با اجزای سیستم عامل تعامل دارند. ما معمولاً ابزارهای توسعه دهنده، کتابخانه های توسعه، چارچوب ها، رانتایم ها و کامپایلرها را نصب یا پیکربندی می کنیم.

علاوه بر این، ما از ترمینال توکار و ویرایشگرهای متن برای نوشتن اسکریپت های اتوماسیون سریع استفاده می کنیم. همچنین، همه ابزارهای توسعه دهنده در واقع بر روی سیستم عامل ما کار می کنند. بنابراین ، عملکرد ابزارهای توسعه دهنده شما بستگی به عملکرد سیستم عامل شما دارد.

شما باید یک سیستم عامل سازگار با توسعه دهنده را انتخاب کنید که از ابزارهای توسعه دهنده شما به خوبی پشتیبانی کند. یک سیستم عامل مناسب برای توسعه دهندگان معمولاً از ابزارهای توسعه دهنده توکار پشتیبانی کرده و به شما اجازه میدهد ابزارهای مورد نیاز دیگر خود را نیز به سادگی نصب کنید.

از طرفی دیگر، این نوع سیستم عامل ها باید دارای زمان راه اندازی سریع باشند. یک سیستم عامل سازگار با توسعه دهندگان بدون شک بهره وری شما را افزایش می دهد. به طور کلی، من معتقدم اوبونتو (یا هرگونه توزیع لینوکس دیگر) برای هر برنامه نویسی عالی است زیرا تمام الزامات فوق را برآورده می کند.

تا جایی که ممکن است از نرم افزارهای بومی استفاده کنید

من یک هم تیمی داشتم که همیشه کامپیوتر خود را با گفتن اینکه بسیار کند است، سرزنش می کرد. از او پرسیدم که در حال حاضر چند نمونه Visual Studio Code دارد. او گفت که حدود ده نمونه Visual Studio Code داشته است.

سه نوع برنامه کاربردی دستکتاپ وجود دارد: برنامه های بومی، برنامه های وب و برنامه های ترکیبی. برنامه های بومی معمولاً فقط با API های مخصوص پلتفرم یا با استفاده از موتور گرافیکی بسیار سریع (مانند Skia یا SDL) ساخته می شوند. برنامه های وب همانطور که می دانیم، روی مرورگر وب اجرا می شوند.

برنامه های ترکیبی محبوب تازه معرفی شده و بومی به نظر می رسند اما در واقع در داخل مرورگر وب اجرا می شوند. برنامه های ترکیبی منابع فیزیکی زیادی از رایانه شما را مصرف می کنند و اغلب به یک نرم افزاری که تمام منابع شما را می بلعند تبدیل می شوند.

اگر چندین برنامه ترکیبی را همزمان اجرا کنید، فرآیندهای مرتبط با برنامه نویسی شما مانند کامپایل شدن ممکن است به کندی عمل کنند. همچنین، این برنامه های ترکیبی دارای زمان راه اندازی آهسته ای هستند زیرا این برنامه ها برای تجزیه و ارائه فایل های HTML/CSS به زمان نیاز دارند. بنابراین ، سعی کنید تا حد امکان از برنامه های بومی استفاده کنید. اجازه ندهید برنامه های ترکیبی بهره وری شما را کاهش دهند.

روی دستورات ترمینال مسلط شوید

دو روش برای تعامل با هر سیستم عامل مدرنی وجود دارد: از طریق GUI و CLI. تقریباً همه سیستم عامل ها تمایل دارند هر دو روش تعامل را برای موفقیت به عنوان یک سیستم عامل همه منظوره ارائه دهند. تعامل GUI برای کاربران رایانه ترجیح داده می شود.

در همین حال، برنامه نویسان عاشق همکاری با CLI برای تعامل با سیستم عامل هستند. یک خط یونیکس (یا شبیه یونیکس) می تواند کاری را انجام دهد که به تعداد قابل توجهی کلیک موس نیاز دارد.

اکثر ابزارهای توسعه دهنده مدرن به شکل CLI ارائه می شوند. به عنوان مثال، ما از Docker ، Git ،npm و به معنای واقعی کلمه از هر چارچوب مدرنی از طریق CLI استفاده می کنیم. نکته جالب این است که ما می توانیم مهارت های قدرتمند خود را با این CLI ها ترکیب کنیم.

به عنوان مثال، دستور زیر می تواند تمام کانتینرهای Docker در حال اجرا را حذف کند:

docker kill $(docker ps -q)

همانطور که می بینیم، ما می توانیم با ترکیب دانشی که در مورد دستورات داریم خود و استفاده از خط فرمان، بهره وری خود را بیشتر کنیم. بگذارید یک ترفند دیگر را به شما آموزش دهم، برخی از توسعه دهندگان ممکن است همیشه ویرایشگر کد را با کلیک روی نماد میانبر آن باز کنند. من از ویرایشگر کد بومی به نام Lite-XL استفاده می کنم و همیشه آن را با دستور زیر باز میکنم:

lite . &


Bash و zx Scripting را برای خودکارسازی بیاموزید

خودکارسازی کارهای تکراری یک راه عالی برای افزایش بهره وری روزانه شما به عنوان یک برنامه نویس است. به عنوان مثال، اگر با دو پروژه کار می کنید و نسخه کامپایل شده یک پروژه وابسته به پروژه دیگر است، می توانید یک اسکریپت Shell بنویسید تا وابستگی برای پروژه دوم ایجاد و کپی شود. به این ترتیب من یک اسکریپت مشابه برای یکی از پروژه های منبع باز خود نوشتم.

روشهای زیادی برای خودکارسازی گردش کار توسعه وجود دارد. با این حال، ساده ترین و سریع ترین راه نوشتن برخی از اسکریپت های معروف Shell است. برای سناریوهای ساده و کلی ، نوشتن اسکریپت های Shell با Bash انتخاب خوبی است.

با این حال، زبان برنامه نویسی Bash یک زبان برنامه نویسی ساده است و یک زبان برنامه نویسی همه منظوره نیست. بنابراین ، اگر اسکریپت اتوماسیون پیچیده ای می نویسید، zx و Python گزینه های خوبی هستند. پروژه zx به برنامه نویسان اجازه می دهد تا اسکریپت های Shell را با کد جاوا اسکریپت شبیه Bash بنویسند.

کد های تمیز بنویسید

دو نوع توسعه دهنده وجود دارد: توسعه دهندگانی که کد را شبیه جادو می دانند و توسعه دهندگانی که نحوه عملکرد کد را تا چرخه واکشی،رمزگشایی و همه مراحل اجرا درک می کنند. نوع دوم توسعه دهندگان بدون شک از نوع اول توسعه دهندگان بهره وری بیشتری دارند.

دلیل این امر این است که اگر توسعه دهندگان سیستم های نرم افزاری خاصی را بشناسند، می توانند سریعتر از توسعه دهندگانی که اطلاعات چندانی در این مورد ندارند ، خطاها را بیابند. اشکالات در واقع مواردی هستند که بر بهره وری روزانه شما تأثیر می گذارند. بنابراین، برای یادگیری و درک کدها وقت بیشتری صرف کنید تا در صورت مواجه شدن با یک اشکال وقت گیر در وقت خود صرفه جویی کنید.

آیا تا به حال فکر کرده اید که کیفیت کد شما بر بهره وری شما تأثیر می گذارد؟ امیدوارم تعداد قابل توجهی برنامه نویس این واقعیت را درک کرده باشند. سه گروه مختلف کد شما را می خوانند: کامپایلر(یا مترجم) ، هم تیمی های شما و خود شما.

برای افزودن تغییرات به آن، باید کدی را که نوشته اید دوباره بخوانید. اگر کد شما تمیز و خوانا است، افزودن تغییرات مثل خوردن یک تکه کیک است. علاوه بر این، ایجاد نرم افزاری با کیفیت بالا با نوشتن کد های تمیز، بهره وری کل تیم را افزایش می دهد.

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام لرن سورس عضو شوید.