نوشتن اولین برنامه پایتون در پنجره interactive

اکنون که آخرین نسخه پایتون را روی رایانه خود نصب کرده اید، زمان شروع کدنویسی فرا رسیده است. در ادامه شما:

  • یاد میگیرید اولین اسکریپت پایتون خود را بنویسید
  • یاد میگیرید که وقتی یک اسکریپت را با خطا اجرا می کنید چه اتفاقی می افتد
  • یاد بگیرید که چگونه یک متغیر را تعریف کرده و مقدار آن را بررسی کنید
  • یاد میگیریدکه چطور کامنت ها را بنویسید

 

برای شروع سفر شگفت انگیز پایتون آماده اید؟ بیایید شروع کنیم!!

یک اسکریپت پایتون بنویسید

اگر IDLE را از قبل باز ندارید، هرچه سریع تر آن را باز کنید. دو پنجره اصلی وجود دارد که در IDLE با آنها کار خواهید کرد: پنجره interactive ، پنجره ای است که با شروع IDLE باز می شود و پنجره script.

 می توانید کدهای خود را در هر دو پنجره تعاملی و اسکریپت تایپ کنید. تفاوت بین این دو پنجره در نحوه اجرای کدها است.در این بخش شما اولین برنامه پایتون خود را می نویسید و نحوه اجرای آن در هر دو پنجره را یاد می گیرید.

پنجره Interactive

پنجره Interactive شامل یک "پایتون شل" است که یک رابط کاربری مبتی بر متن بوده و برای تعامل با زبان پایتون استفاده میشود. از این رو آن را پنجره Interactive نام گذاری کرده اند. وقتی برای اولین بار IDLE را باز می کنید، متن نمایش داده شده چیزی شبیه به شکل زیرا است:

Python 3.8.1 (tags/v3.8.1:1b293b6, Dec 18 2019, 22:39:24)
[MSC v.1916 32 bit (Intel)] on win32
Type "help", "copyright", "credits" or "license" for more information.
>>>

خط اول به شما می گوید که چه نسخه ای از پایتون در حال اجرا است. در این مورد، IDLE نسخه 3.8.1 پایتون را اجرا می کند. خط دوم و سوم اطلاعاتی در مورد سیستم عامل و نیز شامل اطلاعاتی است که میتوانید برای دریافت آگاهی بیشتر از پایتون استفاده کنید. علامت <<< در خط آخر prompt نامیده می شود، اینجاست که میتوانید کدهای خود را تایپ کنید.

ادامه دهید و 1 + 1 را بعد از prompt تایپ کنید و دکمه Enter را فشار دهید. وقتی Enter را می زنید، پایتون عبارت نوشته شده توسط شما را ارزیابی می کند و نتیجه 2 را نمایش می دهد، و سپس از شما میخواهد باز دستوری را وارد کنید:

>>> 1 + 1
2
>>>

توجه داشته باشید که سمبل <<< بعد از نتیجه به شما باز نشان داده خواهد شد. در واقع پایتون برای دریافت دستورالعمل های بیشتر از طرف شما آماده است! هر بار که کدی را اجرا می کنید، یک سمبل جدید مستقیماً در زیر خروجی ظاهر می شود. توالی رویدادها در پنجره interactive را می توان به صورت یک حلقه با سه مرحله زیر توصیف کرد:

  • ابتدا پایتون کد وارد شده بعد از <<< را میخواند.
  • سپس کد مورد ارزیابی قرار می گیرد.
  • در نهایت خروجی در پنجره چاپ می شود و یک سمبل جدید برای دریافت دستور بعدی ظاهر میشود.

 

این حلقه معمولاً به عنوان حلقه Read-Evaluate-Print یا REPL شناخته میشود. برنامه نویسان پایتون گاهی از "پایتون شل" به عنوان "Python REPL" یا به اختصار "REPL"  یاد می کنند. بیایید چیزی کمی جالب تر از جمع کردن دو عدد را امتحان کنیم.

یک نوستالژی برای هر برنامه نویسی نوشتن برنامه ای است که بتواند عبارت "Hello, world" را بر روی صفحه نمایش چاپ کند.برای چاپ متن روی صفحه نمایش در پایتون، از تابع ()print استفاده می کنیم.

یک تابع بلوکی از کدهاست که معمولا مقداری ورودی می گیرد که آرگومان نامیده می شود. با آن ورودی کاری انجام می دهد و مقداری خروجی تولید می کند که این خروجی مقدار بازگشتی نامیده می شود. به زبان ساده تر، توابع در کدنویسی مانند توابع ریاضی عمل می کنند. برای مثال، تابع ریاضی A(r)=πr² شعاع دایره (r) را به عنوان ورودی می گیرد و مساحت دایره را به عنوان خروجی تولید می کند.

تابع ()print در پایتون مقداری متن را به عنوان ورودی می گیرد و سپس آن متن را روی صفحه، نمایش می دهد. برای استفاده از تابع ()print، کلمه print را به همراه متن "Hello, World" داخل پرانتز در پنجره interactive تایپ کنید:

>>> print("Hello, world")
Hello, world

در اینجا "Hello, world" آرگومانی است که برای نمایش به تابع ارسال می شود. متن "Hello, world" باید با علامت نقل قول نوشته شود تا پایتون آن را به عنوان یک متن تفسیر کند و نه چیز دیگری.

نکته : همانطور که کدها را در پنجره interactive تایپ می کنید، ممکن است متوجه شوید که رنگ فونت برای قسمت های خاصی از کدها تغییر می کند. IDLE بخش هایی از کد شما را با رنگ های مختلفی برجسته می کند تا به تشخیص قسمت های مختلف کدهای شما کمک کند. به طور پیش فرض، توابع از قبل نوشته شده در پایتون، مانند ()print به رنگ بنفش و متون به رنگ سبز نمایش داده میشوند.

 

پنجره interactive می تواند تنها یک خط کد را در یک زمان اجرا کند. این کار برای تست نمونه های کوچک کد و کاوش در آن مفید است، اما یک محدودیت بزرگ دارد، کدها باید همزمان در یک خط نوشته شوند.

 اما می توانید مقداری کد پایتون را در یک فایل متنی ذخیره کنید و سپس تمام کدهای موجود در فایل را با یک دستور اجرا کنید.کدهای موجود در این فایل، اسکریپت نامیده می شود و فایل هایی که حاوی اسکریپت های پایتون باشد فایل اسکریپت نام دارد.

فایل های اسکریپت عالی هستند نه تنها به این دلیل که اجرای یک برنامه را آسان تر می کنند، بلکه به این دلیل که می توان آنها را با افراد دیگر به اشتراک گذاشت تا آنها نیز بتوانند برنامه شما را اجرا کنند.

ادامه در مقاله بعدی…

دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید

اطلاعات مقاله

تاریخ انتشار : 16 مرداد 1401
مولف : حمید رضا ملکی
دسته های این مقاله : پایتون
برچسب های این مقاله : #یادگیری_پایتون #زبان_پایتون #پایتون
اشتراک گذاری در :

هدف لرن سورس

لرن سورس با هدف ایجاد یک مرجع کامل و جامع در زمینه آموزش دوره محور زبان های برنامه نویسی و وب پا به عرصه وب گذاشته است.

ما در لرن سورس همیشه سعی خواهیم کرد تا نیاز های آموزشی شما کاربران عزیز را در قالب آموزش های مختلف پاسخ دهیم.

بخش های اصلی

با استفاده از لینک های زیر میتوانید به بخش های اصلی سایت دسترسی داشته باشید:

راه های ارتباطی

شما کاربران عزیز میتوانید با هر کدام از راه های ارتباطی زیر با تیم آموزشی لرن سورس در ارتباط باشید:

کلیه حقوق مادی و معنوی وبسایت متعلق به لرن سورس می باشد.