ایجاد متغیرها و قواعد نامگذاری آنها در زبان پایتون

در پایتون، متغیرها نام هایی هستند که می توان به آنها یک مقدار اختصاص داد و برای ارجاع به آن مقدار در سراسر کد استفاده کرد. متغیرها به دو دلیل برای برنامه نویسی اساسی هستند:

  • متغیرها مقادیر را در دسترس نگه می‌دارند: برای مثال، می‌توان نتیجه برخی عملیات زمان‌بر را به یک متغیر اختصاص داد تا هر بار که نیاز به استفاده از نتیجه دارید، نیازی به انجام عملیات نباشد.
  • متغیرها مقادیر معنا می بخشند: عدد 28 می‌تواند به معنای چیزهای مختلفی باشد، مانند تعداد دانش‌آموزان در یک کلاس، یا تعداد دفعاتی که کاربر به یک وب‌سایت دسترسی داشته است و غیره. نام گذاری مقدار 28 چیزی مانند num_students معنای مقدار را مشخص می کند.

در این بخش، نحوه استفاده از متغیرها در کد خود و همچنین برخی از قراردادهایی که برنامه نویسان پایتون هنگام انتخاب نام برای متغیرها رعایت می کنند را، یاد خواهید گرفت.

عملگر انتساب

مقادیر با استفاده از یک نماد خاص = به نام عملگر انتساب به یک متغیر اختصاص داده می شود. عملگر نمادی است مانند = یا + که برخی عملیات را روی یک یا چند مقدار انجام می دهد. برای مثال عملگر + دو عدد یکی در سمت چپ عملگر و دیگری در سمت راست را می گیرد و آنها را با هم جمع می کند.

به همین ترتیب عملگر = مقداری را در سمت راست عملگر می گیرد و آن را به نام سمت چپ عملگر اختصاص می دهد. برای مشاهده عملکرد عملگر انتساب، بیایید برنامه "Hello, world" را که در بخش آخر دیدید تغییر دهیم. این بار، از یک متغیر برای ذخیره مقداری متن قبل از چاپ روی صفحه استفاده می کنیم:

>>> phrase = "Hello, world"
>>> print(phrase)
Hello, world

در خط اول، یک متغیر با نام phrase ایجاد می شود و با استفاده از عملگر = به آن مقدار "Hello, world" اختصاص می یابد. رشته "Hello, world" که ابتدا در داخل پرانتز در تابع print() استفاده می شد با عبارت متغیر جایگزین می شود. 

خروجی Hello, world هنگام اجرای این کد در خروجی نمایش داده می شود، زیرا پایتون نام phrase را جستجو می کند و متوجه می شود که مقدار "Hello, world" به آن اختصاص داده شده است.

اگرچه عمگر انتساب = به نظر می رسد علامت تساوی از ریاضیات است، اما در پایتون معنای متفاوتی دارد. تمایز عملگر = از علامت تساوی بسیار مهم است و می تواند برای برنامه نویسان مبتدی ناامید کننده باشد. فقط به یاد داشته باشید، هر زمان که عملگر = را می بینید، هر چیزی که در سمت راست آن است به متغیری در سمت چپ اختصاص داده می شود.

نام متغیرها به حروف بزرگ و کوچک حساس هستند، بنابراین یک متغیر با نام phrase از متغیری به نام Phrase متمایز است (به P بزرگ توجه کنید). به عنوان مثال، کد زیر یک NameError ایجاد می کند:

>>> phrase = "Hello, world"
>>> print(Phrase)
Traceback (most recent call last):
File "<stdin>", line 1, in <module>
NameError: name 'Phrase' is not defined

وقتی با مثال‌های کد موجود در این مجموعه به مشکل برخوردید، مطمئن شوید که همه کاراکترهای کدتان - از جمله فاصله‌ها - دقیقاً با نمونه‌ها مطابقت دارند. رایانه ها نمی توانند از عقل سلیم برای تفسیر آنچه شما می خواهید بگویید استفاده کنند، بنابراین باید همه چیز را برای آنها روشن کنید.

قوانین نامگذاری متغیر ها

نامگذاری متغیرها می تواند به اندازه دلخواه شما بلند یا کوتاه باشد، اما چند قانون وجود دارد که باید از آنها پیروی کنید. نامگذاری متغیرها فقط می توانند شامل حروف بزرگ و کوچک (A–Z، a–z)، ارقام (0–9) و زیرخط (_) باشند. 

با این حال، نام یک متغیر نمیتواند با اعداد آغاز شوند. به عنوان مثال، نام های string1، _a1p4a، و list_of_names همه نام های معتبری برای متغیرها هستند، اما 9lives اینطور نیست.

نامگذاری متغیرهای پایتون می‌تواند شامل کاراکترهای معتبر یونیکد باشد. یونیکد استانداردی برای نمایش دیجیتالی متن است که در اکثر سیستم‌های نوشتاری جهان استفاده می‌شود.

 این بدان معناست که نام متغیرها می تواند شامل حروفی از الفبای غیر انگلیسی باشد، مانند حروف تزئین شده مانند é و ü و حتی نمادهای چینی، ژاپنی و عربی. با این حال، هر سیستمی نمی تواند کاراکترهای تزئین شده را نمایش دهد، بنابراین اگر قرار است کد شما با مردم در مناطق مختلف به اشتراک گذاشته شود، ایده خوبی است که از آنها اجتناب کنید.

فقط به این دلیل که نام متغیر معتبر است، لزوماً به این معنی نیست که نام خوبی است. انتخاب یک نام خوب برای یک متغیر می تواند به طرز شگفت آوری دشوار باشد. با این حال، دستورالعمل هایی وجود دارد که می توانید برای انتخاب نام های بهتر به شما کمک کند.

دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید

اطلاعات مقاله

تاریخ انتشار : 20 مرداد 1401
مولف : حمید رضا ملکی
دسته های این مقاله : پایتون
برچسب های این مقاله : #یادگیری_پایتون #زبان_پایتون #پایتون
اشتراک گذاری در :

هدف لرن سورس

لرن سورس با هدف ایجاد یک مرجع کامل و جامع در زمینه آموزش دوره محور زبان های برنامه نویسی و وب پا به عرصه وب گذاشته است.

ما در لرن سورس همیشه سعی خواهیم کرد تا نیاز های آموزشی شما کاربران عزیز را در قالب آموزش های مختلف پاسخ دهیم.

بخش های اصلی

با استفاده از لینک های زیر میتوانید به بخش های اصلی سایت دسترسی داشته باشید:

راه های ارتباطی

شما کاربران عزیز میتوانید با هر کدام از راه های ارتباطی زیر با تیم آموزشی لرن سورس در ارتباط باشید:

کلیه حقوق مادی و معنوی وبسایت متعلق به لرن سورس می باشد.