9 نکته برای افزایش بهره وری برنامه نویسان

حفظ سطح بهره وری برای یک برنامه نویس کار سختی است. گاهی اوقات نوشتن  کدها آسان نیستند، شما احساس استرس می کنید و نمی توانید خوب تمرکز کنید. اگر یک توسعه‌دهنده جوان و تازه کار هستید، باید بفهمید که چه چیزی برای شما بهتر است و بهترین روش های بهره‌وری شخصی مربوط به خود را در همان ابتدا اعمال کنید. 

حتی اگر سال‌ها تجربه برنامه‌نویسی داشته باشید، هرگز برای امتحان عادات جدید دیر نیست زیرا همیشه این احتمال وجود دارد که عادت‌های قدیمی کار نکنند. در این مقاله ده نکته از توسعه دهندگان نرم افزار در مورد آنچه که به آنها کمک می کند در طول روز متمرکز و سازنده بمانند را به اشتراک می گذاریم. با این 10 نکته بهره وری را افزایش دهید.
 

1. محیط توسعه خود را بشناسید

به طور فزاینده ای با محیط توسعه و ابزارهای خود آشنا شوید. ویرایشگر خود را مانند کف دست خود بشناسید. سریعترین راه برای یافتن یک کلاس یا اصلاح یک متد چیست؟ سریعترین راه برای تغییر یک فایل متنی چیست؟ چرخ را دوباره اختراع نکنید، سعی کنید راه های میانبر را در ویرایشگر خود سریع فرا بگیرید.

همه کتابخانه های موجود زبان برنامه نویسی خود و نحوه استفاده از آنها را بشناسید. خودتان را مجبور کنید که با استفاده از هر کتابخانه یک مثال بنویسید. آن نمونه ها را در دسترس داشته باشید، تا بتوانید هر زمان که نیاز بود، آنها را مرور کنید.
 

2. بلوک های کد خود را تمیز و کوتاه نگه دارید

بلوک های کد را تمیز و کوتاه بنویسید. هیچ چیز بدتر از این نیست که بخواهید بفهمید دو ماه پیش چه کرده اید و کدهای خود را تغییر دهید. وقتی توابع و کلاس‌های زیادی دارید، تشخیص اینکه منطق اصلی برنامه چه بوده است، می‌تواند بسیار دشوار باشد. 

نام گذاری مناسب متغیر، متد و کلاس ها برای درک کدهای شما حیاتی است. قرار دادن بخشی از کدهای شما در بلوک‌هایی کوچکتر به شما امکان می‌دهد نام‌های معنادارتری برای هر بخش  بسازید. مغز ما نمی تواند منطق پیچیده 400 خط کد پشت سرهم را به درستی درک کند و اغلب در این موارد دچار مشکل می شوید.

 

3. مراقب خودتان باشید

بزرگترین مسائل مربوط به چیزهای بسیار کوچک است: خواب کافی، خوب غذا خوردن، مراقبت از سلامتی، استراحت کافی ، زندگی در منطقه ای که دوست دارید، داشتن تنوع در کارهایی که از انجام دادن آنها لذت می برید و ... مطمئن شوید در کنار کار خود از تفریحات سالم نیز برخوردار باشید.

 

4. کدهای خود را بازنویسی کنید

کدهای خود را حداقل چند بار بازنویسی کنید. این کار جالب به نظر نمی رسد، اما من تنها چنین موضوعی را نمیگویم. رابرت سی مارتین از توسعه دهندگان به طور جدی می خواهد که نه تنها کدهای تازه نوشته شده، بلکه کدهای قبلی را نیز به عنوان بخشی معمولی از هر کاری بازنویسی کنند. این کار کیفیت را بالا نگه می‌دارد و بهره‌وری در طول عمر پروژه را افزایش میدهد.

 

5. برای خود برنامه ریزی داشته باشید

با استفاده از یک ابزار نسبتاً ساده، متوجه شدم که بهترین کار این است که هر روز را با یک خط مشی تازه و فهرستی از وظایف برای تکمیل کارها در روز بعد به پایان برسانیم. این بدان معناست که من هر روزی را که تازه شروع می کنم، میدانم دقیقا باید چه کاری انجام دهم. در صورت امکان برای جلوگیری از سردرگمی، هر کاری را تا انتها انجام داده و سپس کار بعدی را شروع کنید.

 

6. نوتیفیکیشن ها را خاموش کنید

در تنظیمات اعلان گوشی و یا تبلت خود مهارت داشته باشید. چیزهایی مانند  پیام ها، ایمیل ها و هشدارها تمرکز شما را در انجام کارها از بین میبرند. برای از بین بردن این مشکل یک ساعت مشخصی را برای چک کردن این هشدارها تعیین کنید و در خارج از این ساعت به سراغ آنها نروید.
 

7. استراحت کنید

هر یک ساعت و نیم حداقل 5 دقیقه از کدهای خود فاصله بگیرید. یک ساعت و نیم برای من به خوبی کار می کند، اما این زمان برای شما ممکن است متفاوت باشد. به طور منظم استراحت کنید، حتی اگر فقط در دفتر کارتان راه بروید. به مدت 5 دقیقه از پنجره به آسمان خالی خیره شوید، این کار به مغز شما فرصتی می دهد تا آرام شود.
 

8. کدهای خود را مستندسازی کنید

مستند سازی کدها زمانی که در یک تیم کار می کنید بسیار مهم است. در بسیاری از مواقع، همکارتان چیزهایی را از شما می‌خواهد که هزاران بار به غیر از او برای سایر همکاران توضیح داده‌اید. اگر مجبور باشید مدام آن را برای همه توضیح دهید، مثل یک سیاهچاله وقت شما را از بین میبرد. شما نمی خواهید هر بار برای توضیح دادن وقت خود را از بین ببرید.

 

9. از دیگران بیاموزید

آیا می خواهید به عنوان یک توسعه دهنده بهره وری خود را افزایش دهید؟ توصیه ما این است که هرگز یاد گرفتن از اشتباهات و موفقیت های دیگران را متوقف نکنید. کسانی که تازه وارد این حرفه شده اند می توانند از بیشتر اشتباهاتی که دیگران مرتکب شده اند و از آنها درس گرفته اند اجتناب کنند. توسعه دهندگان باتجربه نیز فرصتی دارند تا در عادت های خود تجدید نظر کنند.

دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید

اطلاعات مقاله

تاریخ انتشار : 17 شهریور 1401
مولف : حمید رضا ملکی
دسته های این مقاله : برنامه نویسی
برچسب های این مقاله : #بهره_وری #بهره_وری_برنامه_نویس
اشتراک گذاری در :

هدف لرن سورس

لرن سورس با هدف ایجاد یک مرجع کامل و جامع در زمینه آموزش دوره محور زبان های برنامه نویسی و وب پا به عرصه وب گذاشته است.

ما در لرن سورس همیشه سعی خواهیم کرد تا نیاز های آموزشی شما کاربران عزیز را در قالب آموزش های مختلف پاسخ دهیم.

بخش های اصلی

با استفاده از لینک های زیر میتوانید به بخش های اصلی سایت دسترسی داشته باشید:

راه های ارتباطی

شما کاربران عزیز میتوانید با هر کدام از راه های ارتباطی زیر با تیم آموزشی لرن سورس در ارتباط باشید:

کلیه حقوق مادی و معنوی وبسایت متعلق به لرن سورس می باشد.