کانال تلگرام

5 اصل کلیدی برای یک وب سایت کاربر پسند

تاریخ : ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
نویسنده : حمید رضا ملکی
دسته بندی ها : تجربه کاربری , رابط کاربری

آیا میدانید حدود ۵۰ میلی ثانیه طول میکشد که شخصی تصمیم بگیرد در وبسایت شما باقی بماند و یا آن را ترک کند؟ برای بیشتر ماندن کاربران در وب سایت خود چه کاری انجام می دهید؟ داشتن طراحی زیبا و محتوای جذاب می تواند عالی باشد، اما همیشه نمیتواند کاربران را تشویق به ماندن کند. وب‌سایت شما باید نیازهای اولیه کاربران را رفع کند و تجربه متفاوتی را برای آنها رقم بزند.

bg-article

عملکرد ها و قابلیت های وب سایت شما باید سریع و راحت باشد. در این مقاله به پنج اصل اساسی قابلیت استفاده (usability) در یک وب‌سایت اشاره خواهیم کرد. این اصول به شما کمک می کند وبسایتی کاربرپسند تر طراحی کنید و زمان ماندن کاربران در وبسایت تان را افزایش دهید. یکی از فاکتورهای مهم برای هر وب سایتی مقدار bounce rate است که با استفاده از این اصول می‌توانید آن را تقویت کنید.

قابلیت استفاده و یا usability در یک وب سایت به چه معناست؟

usability و یا قابلیت استفاده در مورد راحتی و سادگی استفاده از یک وبسایت صحبت می کند. قابلیت استفاده مشخص می‌کند که چطور کاربران به روشی موثر می توانند با وب سایت شما ارتباط برقرار کنند و هر چیزی را که کاربر می تواند در یک وب سایت با آن مواجه شود را پوشش می دهد. از جمله این موارد می‌توان به بلوک های ناوبری، لیست ها محتوا، تصاویر، ویدیو ها ، دکمه ها و فرم های اپلیکیشن اشاره کرد.

جاکوب نیلسن یک پیشکسوت و مشاور در امور رایانه، بنیانگذار شرکت Nielsen Norman@ و دارای مدرک دکترا در مورد ارتباط بین انسان و کامپیوتر ، عبارت قابلیت استفاده را به شکل زیر بیان می کند :

"قابلیت استفاده یک مشخصه کیفی است که آسانی استفاده از رابط کاربری را ارزیابی می کند. واژه ای usability همچنین به روش هایی برای بهبود استفاده آسان در طول فرآیند طراحی اشاره دارد."

به منظور دستیابی به وب سایتی که کاربر پسند باشد، وب سایت شما باید با اهداف کاربرانتان مرتبط باشد، همیشه در ذهن خودتان مرور کنید که کاربران شما چه کسانی هستند و چه اهدافی دارند؟ آیا بعد از بازدید از وبسایت شما به همه چیزی که نیاز داشته اند، رسیده اند؟ شناخت مخاطبین هدف و الگوهای رفتاری آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

چرا قابلیت استفاده تا این حد اهمیت دارد؟

اگر وب سایت شما کاربر پسند نباشد ممکن است کاربران شما در منوهای ناوبری دچار سردرگمی شوند و دکمه مورد نیاز خود را پیدا نکنند، در نتیجه هیچ خریدی از وب سایت شما انجام نمیپذیرد. همه این موارد باعث می‌شود کاربر در ارتباط با وب سایت شما تجربه بدی را داشته باشد و سریعا وب سایت شما را ترک کند. اصولی که در این مقاله آورده شده است باعث می شوند وب سایتتان را تا حد ممکن برای استفاده آسان تر کنید.

چطور می توان یک وب سایت کاربر پسند طراحی کرد؟

1.ناوبری آسان

ناوبری سنگ بنای قابلیت استفاده محسوب میشود.اهمیتی ندارد وب سایت شما تا چه حد جذاب به نظر میرسد، چیزی که اهمیت دارد این است که کاربران در زمان جابجایی بین بخش های مختلف وب سایت شما احساس راحتی داشته باشند. ناوبری آسان درک آسانی از ساختار وب سایت به کاربر می دهد، در این صورت کاربران بدون هیچ مشکلی می توانند به سرعت از صفحه ای به صفحه ی دیگر حرکت کرده و از آنها دیدن کنند.

در صورتی که کاربران شما ندانند چه طور در بین قسمت های مختلف وب سایت شما جابه‌جا شوند، احتمالا تلاش زیادی نخواهند کرد و آن را ترک می‌کنند. برای اجتناب از چنین شرایطی باید گزینه‌های اصلی منوهای ناوبری خود را به وضوح در معرض نمایش قرار دهید. آنها را در منوهای کشویی مخفی نکنید. به آن ها اجازه دهید در قسمتی قرار بگیرند که دید بیشتری نسبت به آنها وجود دارد.

همچنین باید صفحاتی که بازدید بیشتری دارند را شناسایی کرده و در منوهای ناوبری به آن ها توجه ویژه ای کنید. نکته مهم حیاتی دیگر این است که مطمئن شوید کاربر از صفحه ای که داخل آن است، آگاهی کامل دارد. این آگاهی  باید هر لحظه برای کاربر وجود داشته باشد. Breadcrumb ها در این مواقع بسیار مفید هستند و می‌توانند در ناوبری وب سایت کمک شایانی انجام دهند.

2.استایلی یکپارچه برای اپلیکیشن و یا وبسایت خود داشته باشید

غیر ممکن است که کاربران ساختار وب سایت شما را به ذهن خود بسپارند، برای همین توصیه می شود که همه چیز را تا حد ممکن مرتب سازی کنید تا کاربر بیشترین راحتی را داشته باشد. برای انجام این کار می توانید یک guideline برای انطباق ساختار وب سایت و یا اپلیکیشن خود ایجاد کنید. رنگ ها و استایل ها باید قابل تشخیص باشند و جریان وب سایت شما برای استفاده باید آسان باشد.

3.از استانداردهای صنعت طراحی پیروی کنید

در طول فرایند توسعه پیروی از استانداردهای این صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است. قالب ارزشمندی که برای یک آژانس مسافرتی طراحی شده است برای وب سایت پزشکی اصلا مناسب نیست. پیروی از استانداردها به تقویت ارتباط با کاربران کمک می کند.

تا امروز اکثر مردم تجربه کافی برای ارتباط با یک وب سایت را دارند، آنها از عناصر در جاهای مختلف یک وب سایت انتظارات مشخصی دارند. اگر شما سعی کنید مکان عناصر را تغییر دهید ممکن است بر تجربه مشتری تاثیر منفی بگذارید. مفاهیم و استانداردهای مشترک مدت‌ها قبل کشف شده است و توصیه اکید می شود آنها را دنبال کنید.

4.از تصاویر در وب سایت خود استفاده کنید

برای مغز ما پردازش اطلاعات بصری آسان تر است به همین دلیل استفاده از تصاویر به شما کمک می کند، توجه کاربران را جلب کنید. وقتی کاربران تصاویر را در وبسایت شما می بینند احساس بهتری خواهند داشت. از طرفی استفاده از تصاویری که متناسب با وب سایت شما و قالب آن باشد نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در صورتی که تصاویر درستی را انتخاب نکنید ممکن است کاربران خود را سردرگم  کنید و البته تصاویر نیز باید از کیفیت قابل قبولی برخوردار باشند.

علاوه بر  اینکه تصاویر می‌توانند در جلب توجه کاربران مفید باشند، آنها در نشان دادن تم وب سایت و موضوع آن نیز از اهمیت ویژه ای برخوردارند.

5. نسخه موبایل

بخش بزرگی از کاربران، وب سایت شما را از طریق دستگاه های تلفن همراه دنبال می کنند. تعداد این کاربران سال به سال افزایش می‌یابد و تقریبا طراحی نسخه موبایل برای یک وب سایت به یک ضرورت تبدیل شده است. استفاده از نسخه موبایل به شما اجازه می دهد کاربران بیشتری را در وب سایت خود داشته باشید.

طبق آمار تعداد کاربران تلفن همراه در سراسر جهان از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۲۰ تقریبا به دو برابر میرسد. میزان استفاده از تلفن همراه در سال ۲۰۲۰ به 9,038 میلیون خواهد رسید. با این حال در تهیه نسخه موبایل برای وب سایت خود نکاتی وجود دارد که بهتر است آنها را رعایت کنید.

mobile_users_stats

برای شروع بهتر است از قرار دادن متون زیاد در یک صفحه اجتناب کنید. بهتر است متون را به قسمت های کوچکی که با کلمه "ادامه مطلب..." مشخص شده است تقسیم کنید اندازه فونت در نسخه موبایل نیز اهمیت ویژه ای دارد این مقدار باید حدود ۱۶ پیکسل باشد. این مقدار برای تیتر ها باید بیشتر باشد. برای خوانایی بهتر مقالات بهتر است بین خطوط از فضای بیشتری استفاده کنید.

در انتها همه چیز را تست کنید

در صورتی که دوستان و همکاران شما بدون هیچ مشکلی از وب سایت شما استفاده می کنند این بدان معنا نیست که کاربران شما هم در کار کردن با وب سایت تان به هیچ مشکلی برخورد نکنند. ما وب سایت ها را برای مشتریان ایجاد می کنیم نه برای خودمان پس باید همه چیز را از نظر کاربران تست کنیم.

نتیجه

در این مقاله به پنج اصل اساسی برای تقویت قابلیت استفاده در وب سایت اشاره کردیم. این اصول به شما کمک می کنند وب سایت کاربر پسند طراحی کنید. شما می توانید از این اصول در هنگام توسعه، آزمایش و تجزیه و تحلیل وب سایت استفاده کنید.

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید