برای استفاده از ویژگی های جدید زبان جاوا اسکریپت در مرورگر های امروزی باید از دستور "use strict" در بالای اسکریپت خود استفاده کنیم. این عبارت باعث میشود که حالت مفسر جاوا اسکریپت به حالت مدرن تغییر کند.


عبارت use strict

برای مدت طولانی زبان جاوا اسکریپت بدون مشکلات سازگاری راه خود را ادامه می‌داد. در طول این دوره ویژگی های جدید به زبان اضافه می شدند اما عملکرد های قدیمی تغییر نمی کردند. مزیتی که وجود داشت این بود که کدهایی که قبلا نوشته شده بود همیشه بدون هیچ مشکلی در نسخه‌های جدید مرورگرها اجرا می شد. ایرادی که در این حالت وجود داشت این بود که هر اشتباه و تصمیم ناقصی که توسط سازندگان جاوا اسکریپت گرفته می‌شد برای همیشه غیر قابل تغییر بود.

اما این قاعده در سال ۲۰۰۹ با انتشار نسخه (ECMAScript 5 (ES5 تغییر کرد. این نسخه ویژگی های جدیدی به زبان افزود و بعضی دیگر از آن‌ها را تغییر داد. برای اینکه کدهایی که قبلا نوشته شده اند درست کار کنند بیشتر تغییراتی که در این نسخه از جاوا اسکریپت وجود دارند به صورت پیش‌فرض غیرفعال هستند. و هر کسی که تمایل به استفاده از آنها را داشته باشد باید به صورت صریح از عبارت "use strict" استفاده کند.

عبارت strict رشته ایست به شکل "use strict" یا ' use strict' که در بالای اسکریپت قرار میگیرد در این صورت از قواعد جدید زبان استفاده خواهد شد. برای مثال :

"use strict";

// this code works the modern way
...

حتی میتوان عبارت "use strict" را در بالای یک تابع قرار داد. در این صورت حالت strict فقط برای تابع مربوطه فعال می‌شود. اما اکثر مردم از این عبارت برای کل سند خود استفاده می کنند.

نکته : تابع یا function مجموعه ای از دستورات است که در یک بلاک کد نوشته میشود و توسط نام تابع قابل فراخوانی است. در فصول آینده به طور مفصل به آنها خواهیم پرداخت.

 

مطمئن شوید که عبارت "use strict" در بالای اسکریپت قرار گرفته باشد. در غیر اینصورت حالت strict فعال نمیشود. در نمونه مثال زیر عبارت strict هیچ تاثیری در کد مربوطه ندارد :

alert("some code");
// "use strict" below is ignored, must be on the top

"use strict";

// strict mode is not activated

نکته : دستوری برای توقف "use strict" نداریم برای مثال نمیتوان از "no use strict" برای توقف آن استفاده کرد.


خلاصه

  • عبارت "use strict" حالت هسته ای جاوا اسکریپت را به حالت modern تغییر می‌دهد.
  • حالت strict به وسیله عبارت "use strict" در بالای اسکریپت فعال می شود. قابلیت‌هایی مانند کلاس ها و ماژول ها در این حالت به صورت اتوماتیک فعال می شوند.
  •  حالت strict به وسیله بیشتر مرورگر های امروزی پشتیبانی می شود
  •  توصیه می‌شود همیشه از "use strict" استفاده کنید تمام مثالهای این آموزش به جز موارد جزئی فرض کرده است که از این عبارت در استفاده شده است.